Zofia Urbanowska i jej Gucio

Opublikowano: 09.04.2024

4 kwietnia, odbyła się lekcja biblioteczna, poświęcona postaci Zofii Urbanowskiej, patronki naszej biblioteki. W ramach tej lekcji uczestniczyli uczniowie klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Gustawa Morcinka w Koninie, aby zgłębić historię oraz dokonania tej wyjątkowej postaci.

Zofia Urbanowska była postacią niezwykle ważną w historii naszej społeczności. Była konińską powieściopisarką i publicystką epoki pozytywizmu.

Lekcja rozpoczęła się od krótkiej prezentacji życia i twórczości Zofii Urbanowskiej. Następnie uczniowie mieli okazję zapoznać się z wybranym fragmentem książki, Joanny Łagodzińskiej „Cztery pory roku z Zofią Urbanowską”.

Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z licznymi wydaniami książki „Gucio zaczarowany” i podziwiać przepiękne ilustracje. Książka ta odegrała istotną rolę w życiu wybitnych polskich literatów, m.in. Czesława Miłosza, Jarosława Iwaszkiewicza czy Tadeusza Różewicza.. Na koniec lekcji bibliotecznej uczniowie wykonali portret Zofii Urbanowskiej lub Gucia zamienionego w muchę.

Działalność Zofii Urbanowskiej stanowi ważną część dziedzictwa kulturowego naszej społeczności i jest wzorem do naśladowania dla wszystkich miłośników czytelnictwa i edukacji.