Z Konopnicką w Bibliotece: Wiosna

Opublikowano: 14.06.2022

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, w ramach promocji czytelnictwa, zrealizowała projekt Co słonko widziało? - promocja twórczości literackiej Marii Konopnickiej dla dzieci, który został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W kwietniu 2022 roku, w ramach Projektu, w MBP w Koninie oraz jej filiach bibliotecznych odbył się cykl warsztatów literackich pod tytułem WIOSNA. Zajęcia zostały przeprowadzone przez bibliotekarzy we współpracy z grupami dzieci oraz ich nauczycielami z przedszkoli i szkół miasta Konina i powiatu konińskiego.

Ogółem odbyło się 10 warsztatów, w których uczestniczyło 138 dzieci.

Przygotowane zajęcia przeniosły 5-cio i 6-ciolatków, z Przedszkola nr 16 w Koninie, do świata pszczół i ich niezwykle istotnej roli, jaką odgrywają w naszym życiu i w przyrodzie.

O tym jak powstaje miód, o jego odmianach, o tym ile pracy muszą wykonać ci mali zapylacze i jak bardzo są ważni i zagrożeni w dzisiejszym dość toksycznym świecie, dowiedziały się przedszkolaki z opowieści i z prezentacji przedstawionej w tym celu.

W Projekt wpisuje się w twórczość Marii Konopnickiej i wiersz autorki Pszczółki. Klimatu spotkania dopełniły stroje dzieci, słoneczna aranżacja biblioteki (wpasowana w wymogi projektu), a także prawdziwy ubiór pszczelarza oraz plastry miodu. Przedszkolaki mogły skosztować miodu z ciepłymi tostami i piernikami wypieczonymi na bazie tego wartościowego, pszczelego produktu.

W warsztatach literackich inspirowanych treścią książki Marii Konopnickiej „Co słonko widziało” brały udział dzieci z Przedszkola „Słoneczko” w Koninie (os. Gosławice).

Spotkanie rozpoczęto piosenką Niezapominajki, przy której dzieci skocznie tańczyły. Po zaprezentowaniu różnych książek Marii Konopnickiej, przedszkolaki wysłuchały wiersza Nasze kwiaty ze zbioru Co słonko widziało. Zapoczątkował on rozmowy o wiośnie, kwiatach, ptakach i zwierzętach.

Jednym z elementów warsztatów było wykonanie przez maluchów słoneczka – kukiełki. Z dużym zaangażowaniem dzieci oddały się zajęciom sensorycznym. Powstały piękne słoneczka, które zostały uwiecznione na zdjęciach.

Podczas spotkania przybliżono przedszkolakom z Przedszkola nr 14 im. Krasnala Hałabały w Koninie (grupa „Pszczółki”) sylwetkę Marii Konopnickiej oraz jej twórczość.

Z kanału YouTube dzieci wysłuchały i obejrzały kilka nagrań wierszy autorki, a następnie odpowiadały na pytania z treści utworu „Co słonko widziało?”. Spisały się znakomicie, co oznacza, że pilnie słuchały.

Mali uczestnicy przeglądali też książeczki, które posiada w księgozbiorze biblioteka. Opowiadali o ilustracjach dzieląc się swoimi wrażeniami.

Podsumowaniem spotkania było wspólne wykonanie pracy plastycznej, w efekcie której, powstało duże słońce z bibuły. Wyeksponowano je w bibliotece obok fotogazetki i wystawki książek Marii Konopnickiej.

Zajęcia w ramach Projektu przeprowadzono z dziećmi z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Olimpijczyków.

Na rozgrzewkę wspólnie rozgryźliśmy „wiosenną” krzyżówkę, której rozwiązaniem było imię i nazwisko: Maria Konopnicka. Hasła w krzyżówce związane były z jej twórczością oraz aktualną porą roku.

Najważniejszą częścią spotkania było własnoręczne tworzenie przez uczestników słońc z różnych materiałów.

Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę „Słoneczko późno dzisiaj wstało”.

Filia „Siódemka” gościła uczniów z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, działającego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Koninie.

Istotą spotkania było przybliżenie sylwetki i twórczości Marii Konopnickiej. Chętne dzieci czytały wybrane przez nas wiersze autorki o tematyce wiosennej. Jako podsumowanie spotkania przygotowano z dziećmi pracę plastyczną - słońce z balonów.

Co Słonko widziało? - sprawdzali w Filii "Starówka" uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Koninie.

W poniedziałek, 30 maja 2022 r., odbyły się w Filii „Starówka warsztaty literackie inspirowane książką Marii Konopnickiej „Co słonko widziało” .

Podczas warsztatów powstała kukiełka: SŁOŃCE. Dzieci wykonały także wesołe słoneczka z papieru i plakat pod tytułem Co słonko widziało wędrując po niebie.

Nasi młodzi czytelnicy wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością podczas wykonywania powierzonych zadań. Było mnóstwo wesołej zabawy, uśmiechu i pracy zespołowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za aktywny udział.

Literacko-plastyczne spotkanie z dziećmi przebiegało pod tytułem „Co słonko widziało?”. Uczniowie kl. 2, ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnie, wyprawili wiosenne przyjęcie dla mieszkańców wierszy Marii Konopnickiej, tworząc przy użyciu plastikowych kart, farb plakatowych i własnych paluszków bajecznie kolorowe łąki dla owadów.

Czytaliśmy też wiersze pani Marii zadziwiając się, jak bardzo nam wszystkim bliski jest świat przyrody.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.