Spotkanie z historią: młodzież w Filii „Starówka” poznaje losy Powstania w Getcie Warszawskim

Opublikowano: 22.04.2024

Spotkanie z historią: młodzież w Filii „Starówka” poznaje losy Powstania w Getcie Warszawskim

Filię „Starówka” odwiedziła młodzież Niepublicznej Szkoły Montessori Odkrywcy Świata. Zaczęliśmy nasze spotkanie od przypomnienia ważnego wydarzenia historycznego, które miało miejsce 81 lat temu - Powstania w Getcie Warszawskim. Choć jest to trudny temat, postaraliśmy się opowiedzieć o nim w sposób odpowiedni dla tak młodego obiorcy przygotowując warsztaty bazujące na  opowiadaniu "Było - nie ma - jest" autorstwa Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.

W czasie Powstania w Getcie Warszawskim ludzie, głównie Żydzi, którzy byli tam uwięzieni, sprzeciwili się niemieckiej okupacji. Było to bardzo trudne i niebezpieczne, ale pokazuje, jak silna może być ludzka duma i wolność. Ludzie walczyli o swoje życie i godność w obliczu niesprawiedliwości.

Opowiadanie "Było - nie ma - jest" ukazuje, jak trudno było przetrwać w getcie warszawskim, zwłaszcza gdy traciło się najbliższych oraz ilu ludzi straciło tam życie. Przez historię głównej bohaterki uczymy się, jak radzić sobie z emocjami takimi jak smutek i jak szukać wsparcia wokół siebie w trudnych czasach.

Często w życiu możemy doświadczyć utraty kogoś bliskiego lub napotkać trudne sytuacje, które wywołują w nas smutek. W takich momentach ważne jest, abyśmy potrafili sobie z tym poradzić i znaleźć wsparcie wokół siebie. Opowiadanie uczy nas, że nawet w najtrudniejszych chwilach można odnaleźć siłę i nadzieję, aby przejść przez smutek i kontynuować życie.

Podczas spotkania staraliśmy się zrozumieć jak ludzie w getcie warszawskim radzili sobie ze swoimi emocjami i jakie strategie stosowali, aby przetrwać trudne czasy. Próbowaliśmy także przekładać te doświadczenia na nasze życie i zastanawialiśmy się, jak możemy sobie nawzajem pomagać w radzeniu sobie ze smutkiem i stratą. Ważne jest, abyśmy umieli szukać wsparcia u bliskich osób, rozmawiać o swoich uczuciach i szukać pozytywnych sposobów radzenia z trudnościami. Dzięki temu możemy pokonać smutek i znaleźć siłę, aby iść naprzód, pamiętając jednocześnie o tych, których straciliśmy i szanując ich pamięć .

Spotkanie miało na celu nie tylko zapoznanie z historią ale także budowanie empatii i zrozumienia dla ludzi, którzy doświadczyli traumy wojny i prześladowań. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć świat i starać się, aby podobne tragiczne wydarzenia nigdy więcej nie miały miejsca.

Na zakończenie wspomnieliśmy także o wyjątkowym symbolu Powstania w Getcie Warszawskim – żonkilach. Te piękne kwiaty są związane z postacią Marka Edelmana, jednego z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej i późniejszego uznanego na całym świecie kardiologa. Co roku, w rocznicę powstania, Marek Edelman otrzymywał bukiet żonkili od anonimowej osoby. Ten gest stał się symbolem pamięci i szacunku dla bohaterów powstania oraz dla wszystkich, którzy walczyli o godność i wolność. Poprzez żonkile pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje życie w walce o lepszy świat i przypominamy sobie o ich bohaterskim dziedzictwie.

Zapraszamy Was na kolejne spotkania, gdzie będziemy kontynuować nasze rozmowy na temat emocji i historii, aby lepiej zrozumieć siebie i innych oraz szanować naszą przeszłość.

Materiały wykorzystane podczas warsztatów zostały pobrane ze strony  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, organizatora akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, w której Filia „Starówka” po raz kolejny bierze udział.