Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Filii "Chorzeń" - dzień czwarty

Opublikowano: 07.06.2024

Kiedy ktoś popełni wiekli błąd
I weźmie coś twojego bez pytania,
Nie gniewaj się na niego bez końca-
Przyjaźń mam moc wybaczania!

Czwarty dzień Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Filii "Chorzeń" przebiegł w miłej, letniej atmosferze. 6 czerwca do biblioteki na Chorzniu dotarła grupa sześciolatków z Przedszkola nr 16 w Koninie, "Misie".

Tradycyjnie już dzieci usłyszały jedno z opowiadań, którego bohaterami byli Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. Tym razem opowieść o wybaczaniu pt.: "Przyjaciel zawsze wybacza" stała się motywem przewodnim naszego spotkania. Przedszkolaki już trochę wiedzą czym jest przyjaźń. Z każdym dniem doświadczają coraz więcej różnych sytuacji, zarówno w domu, jak i z rówieśnikami na podwórku czy w przedszkolu. Wszystkie one czegoś uczą. Przy jednych jest dużo radości i śmiechu, zabawy i beztroski dzieciństwa. Inne z kolei bywają smutne, rozczarowujące, a nawet stresujące bo ciężkie chwile nie omijają nawet tych najmłodszych. Jest to potrzebne bo dzięki temu dzieci uczą się, że wszystkie przeszkody, które los stawia im na drodze, trzeba starać się pokonać. Takie doświadczenia uczą pokory i silnej woli, a czasem uporu w dążeniu do celu. Czasem też, kiedy się popełni błąd, trzeba umieć przeprosić, albo wybaczyć, gdy zaistnieje taka potrzeba, a to jest równie trudne jak przepraszanie. Dzisiejsza historia opowiada właśnie o wielkiej przyjaźni, która mówi o pomaganiu, małych błędach w dobrej wierze, dociekaniu kto mógł je popełnić i o ich wybaczaniu. W tej przygodzie w rolę detektywa wszedł Tygrysek, a w naszej bibliotece też byli detektywi, którzy mieli za zadanie, po tropie wskazanym przez bibliotekarkę, odnaleźć ukryty smakowity, chrupiący, marchewkowy skarb. A później już tylko było słychać chrupanie.