Spacerki Teodozji Matysiak to tytuł wystawy otwartej  piątek (16 czerwca 2017 roku) w galerii Nad Książkami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie (MBP).

Teodozja Matysiak, znana konińska malarka i pedagog, która odeszła przed pięciu laty, pozostawiła po sobie spory dorobek. Na wystawie Spacerki Teodozji Matysiak znalazły się jej różnorodne prace: oleje, pastele, akwarele. Różna jest też ich tematyka – od portretów po pejzaże. Także te konińskie. Sporo miejsca zajmują obrazy jej ukochanych drzew.

– Tosia, Tosieńka – tak ją nazywano. Zawsze energiczna, ze specyficznym poczuciem humoru, pełna pomysłów. Jej życie wypełniały praca pedagogiczna i pasja malarska. Za pomocą pędzli i farb odkrywała przed nami swoją wielką miłość do przyrody. Wciąż była wśród ludzi

– mówiła podczas wernisażu Danuta Olczak, konińska poetka, przyjaciółka artystki.

Rodzina Teodozji Matysiak, która udostępniła obrazy na wystawę, postanowiła podzielić się nimi z przybyłymi. Każdy obecny na wernisażu mógł wybrać dla siebie dowolny obraz. Każdy mógł też wziąć udział w programie Zostań mecenasem książki, wpłacając dowolną kwotę na zakup książek do biblioteki.

Wystawa jest elementem tegorocznych Dni Konina i czynna będzie do połowy września.