GODZINY PRACY BIBLIOTEK

czynna będzie do godz. 16:30

mlodzi naukowcy siodemkaKIERMASZ KSIĄŻEK

ZAPOZNAJ SIĘ

mlodzi naukowcy siodemkaUprzejmie informujemy, iż z dniem 9 września 2019 r., uległ zmianie adres e-mail Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Korespondencję elektroniczną prosimy kierować na adres: sekretariat@mbp.konin.pl.

Informujemy, że adres mbp@konin.home.pl będzie dostępny do 31.12.2019 r.
Prosimy o zmiany naszych adresów e-mail w państwa elektronicznych skrzynkach kontaktowych.

O bajkach w Filii Chorzeń

Bajki i baśnie... Wspólnie czytane, z mamą, tatą, babcią i dziadkiem, a może ze starszym bratem... Opowiadane przez rodziców czy odtwarzane z nagrań, to idealny sposób na spędzanie czasu razem z bliskimi i budowanie rodzinnych więzi. Któż z nas nie pamięta takich chwil? Te najpiękniejsze budzą wspomnienia i aż proszą, żeby do nich wrócić, choćby po latach, właśnie jako rodzic czy na przykład babcia.

O bajkach i baśniach, o ich wpływie na rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka, o radości i przyjemności jakich dostarczają swoim fanom-czytelnikom, rozmawialiśmy w Filii Chorzeń dnia 5 listopada. Grupa uczniów z IV klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie zaangażowana była na naszym spotkaniu w czytanie bajek i szukanie morałów. Słynni bajkopisarze, Ezop i Ignacy Krasicki, byli dla czwartoklasistów motywatorami do działań poszukiwawczych wszelkich niuansów jakie zawierają te krótkie utwory literackie. Niczym detektywi uczniowie odkrywali wartości moralne, które przedstawiały czytane bajki. A nie było ich mało.

Bajki i baśnie to światy, w których realizm przeplata się z magią, dobro zwycięża zło, szlachetny charakter zawsze jest urodziwy, a ten nieuczciwy brzydki i grymaśny. Dzięki tym światom dzieci mogą uwierzyć w siebie bo skoro bohater poradził sobie z problemem i wygrał z kimś większym i złym, to i one dadzą sobie radę.

Tego optymizmu na spotkaniu w Filii Chorzeń nie brakowało. Wspólne czytanie i szukanie morałów, a na koniec krzyżówka tematycznie związana z bajkami dopełniły obopólnej przyjemności z czasu spędzonego w bibliotece.

Plakat promujący spotkanie autorskie z Hanną MerlakJeśli chcecie dowiedzieć się, jakie zapachy snuły się po ulicach przedwojennego Konina i chcielibyście poznać przepisy smakowitych i dzisiaj nieco egzotycznych potraw, które wydawały taką woń, to zapraszamy 17 grudnia br. o godz. 18:00 do biblioteki przy ul. Dworcowej 13 w Koninie.

Hanna Merlak, autorka książki „Żydzi od kuchni. Opowieści wokół rodzinnego stołu”, prawnuczka koninianki, Magdaleny Leszczyńskiej-Ejzen, opowie, jak wyglądała praca nad książką i skąd czerpała inspiracje. A podpowiemy tylko, że we wszystko zamieszany był „przepiśnik” Babci Madzi .

Przenieśmy się tego grudniowego wieczoru na chwilę do Konina sprzed 1939 roku, kiedy to zapach aromatycznego czulentu, świeżej chałki i sycących latkes unosił się nad miastem. Poznajmy Babcię Madzię i jej córkę Marysię, o których na pewno opowie Hania. Poznajmy historię Konina, którego już nie ma.

Książka do nabycia w trakcie spotkania - cena 25 zł