Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W ramach akcji w ostatni ponury dzień września Filia „Chorzeń" MBP w Koninie zorganizowała głośne czytanie i literacką zabawę z udziałem uczniów klasy II „a” Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie.

Panie wychowawczynie, panie bibliotekarki oraz dzieci wspólnie przeczytamy baśń Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”. Jest to lektura, która została wybrana specjalnie na ten dzień z kanonu lektur klasy drugiej. Dzieci słuchały w skupieniu, ale i z dużą uwagą, co udowodnili podczas części podsumowującej. Doskonale poradzili sobie w ułożeniu kolejności zdarzeń, a także bezbłędnie odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących baśni.

Spotkanie zostało dopełnione obejrzeniem filmiku, pt.: „Brzydkie kaczątko”, gdzie narratorem był sam autor. Te dwie formy przedstawienia baśni zostały celowo wybrane: po pierwsze, by utrwalić i po drugie, by wyszukać różnice, jakie występują pomiędzy treścią a filmem.

Jako biblioteka zachęcamy rodziców, opiekunów i nauczycieli do głośnego czytania dzieciom, albowiem jest ono okazją do wspólnego przeżywania losów bohaterów, mówienia o nich. Głośne czytanie to także znakomity sposób, by wzbogacić słownictwo i rozbudzić wyobraźnię.