GODZINY PRACY BIBLIOTEK

czynna będzie do godz. 16:30

mlodzi naukowcy siodemkaKIERMASZ KSIĄŻEK

ZAPOZNAJ SIĘ

mlodzi naukowcy siodemkaUprzejmie informujemy, iż z dniem 9 września 2019 r., uległ zmianie adres e-mail Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Korespondencję elektroniczną prosimy kierować na adres: sekretariat@mbp.konin.pl.

Informujemy, że adres mbp@konin.home.pl będzie dostępny do 31.12.2019 r.
Prosimy o zmiany naszych adresów e-mail w państwa elektronicznych skrzynkach kontaktowych.

Wieczornica patriotyczna w Filii Chorzeń

Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Już od najmłodszych lat kultywujemy tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Z tej okazji (w piątkowy wieczór 9 listopada) w Filii ''Chorzeń” w Koninie odbyła się wieczornica niepodległościowa z udziałem przedszkolaków "Sówek" z Przedszkola nr 16 w Koninie. Z tej okazji dzieci wspólnie z paniami: Emilką i Ewą przygotowały artystyczny pokaz.

Na tę uroczystość zostali zaproszeni goście-rodzice i dziadkowie, którzy pomagali swoim pociechom wykonać kotyliony z biało-czerwonych serduszek oraz wykleić kontur Polski, który stał się głównym elementem wystroju biblioteki. I tak od części praktycznej przeszliśmy do części artystycznej, w której wszyscy ubrani w piękne stroje, z kotylionami w narodowych barwach uczestniczyliśmy w wieczornicy niepodległościowej zaprezentowanej przez "Sówki". Były to: recytacja wierszy, m. in. : „Mówię o Tobie dobrze” A. Szafrańca, patriotyczny taniec liści do muzyki Fryderyka Chopina i piosenki opowiadające o historii Polski.

Dopełnieniem uroczystości była podniosła i wyjątkowa atmosfera dzięki wspólnie zaśpiewanym pieśniom patriotycznym. Spotkanie zostało zakończone słodkim poczęstunkiem.
Obchody Święta Niepodległości to nasz hołd w postaci akademii, składany bohaterom wszystkich walk narodowowyzwoleńczych w historii Polski.

Plakat promujący spotkanie autorskie z Hanną MerlakJeśli chcecie dowiedzieć się, jakie zapachy snuły się po ulicach przedwojennego Konina i chcielibyście poznać przepisy smakowitych i dzisiaj nieco egzotycznych potraw, które wydawały taką woń, to zapraszamy 17 grudnia br. o godz. 18:00 do biblioteki przy ul. Dworcowej 13 w Koninie.

Hanna Merlak, autorka książki „Żydzi od kuchni. Opowieści wokół rodzinnego stołu”, prawnuczka koninianki, Magdaleny Leszczyńskiej-Ejzen, opowie, jak wyglądała praca nad książką i skąd czerpała inspiracje. A podpowiemy tylko, że we wszystko zamieszany był „przepiśnik” Babci Madzi .

Przenieśmy się tego grudniowego wieczoru na chwilę do Konina sprzed 1939 roku, kiedy to zapach aromatycznego czulentu, świeżej chałki i sycących latkes unosił się nad miastem. Poznajmy Babcię Madzię i jej córkę Marysię, o których na pewno opowie Hania. Poznajmy historię Konina, którego już nie ma.

Książka do nabycia w trakcie spotkania - cena 25 zł