GODZINY PRACY BIBLIOTEK

czynna będzie do godz. 16:30

mlodzi naukowcy siodemkaKIERMASZ KSIĄŻEK

ZAPOZNAJ SIĘ

mlodzi naukowcy siodemkaUprzejmie informujemy, iż z dniem 9 września 2019 r., uległ zmianie adres e-mail Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Korespondencję elektroniczną prosimy kierować na adres: sekretariat@mbp.konin.pl.

Informujemy, że adres mbp@konin.home.pl będzie dostępny do 31.12.2019 r.
Prosimy o zmiany naszych adresów e-mail w państwa elektronicznych skrzynkach kontaktowych.

Pluszakowe opowieści

Niezwykle delikatne i idealne do przytulania, mięciutkie w dotyku i bezpieczne w zabawie, pomagają dzieciom przegonić zły humor czy  złagodzić niepokój. Mają tę niezwykłą zaletę, że często tylko one są lekarstwem na sen... Pluszowe misie... Gdy się pomyśli o zabawkach, tych pierwszych i najukochańszych, nie mają sobie równych. Stworzone jako zabawka- przytulanka ponad sto lat temu, z czasem produkowane z coraz lepszych materiałów i na coraz większą skalę, podbiły serca dzieci i ich rodziców. Chyba nie ma takiego dziecka, które widząc słodkiego "misiaka", przeszłoby obok niego obojętnie. Zwłaszcza dziś, kiedy w dobie rozkwitu technologii, te ulubione maskotki posiadają wszelkie certyfikaty i tworzone są z myślą o najmłodszych z materiałów najwyższej jakości.

Pluszowe misie mają swoją historię . Tak jak misie nasze i naszych dzieci. Niejeden z nich był świadkiem smutnych albo wesołych historii swojego człowieczego przyjaciela, stając wtedy na wysokości zadania w pocieszaniu lub dzieleniu radości.

26 listopada, w nawiązaniu do Światowego Dnia Pluszowego Misia, który na całym świecie od 1902 roku obchodzony jest 25 listopada, Filię Chorzeń odwiedziły 5-latki z Przedszkola nr 16 w Koninie. Dużo się działo. Dzieci poznały historię, a nawet dwie, powstania tej cudownej, pluszowej maskotki, wysłuchały niezwykłych opowieści o najbardziej znanych bajkowych misiach świata, trochę "przeleżały" nastrojową muzykę "do snu", po czym musiały się "obudzić", gdyż kolejna piosenka poderwała je do tańca. Bo przy takiej  piosence jak "Jadą, jadą misie", odsłuchanej i odtańczonej na prośbę dzieci trzy razy, nie da się usiedzieć w miejscu.

Koniec misiowego spotkania był pożywny i słodki, nic to, że przed obiadem. Pszczółki bardzo chętnie zajadały się ulubionym przysmakiem Kubusia Puchatka, serwowanym na kanapkach z masłem. Dzieci wyszły z biblioteki zadowolone i, można powiedzieć...najedzone.

Plakat promujący spotkanie autorskie z Hanną MerlakJeśli chcecie dowiedzieć się, jakie zapachy snuły się po ulicach przedwojennego Konina i chcielibyście poznać przepisy smakowitych i dzisiaj nieco egzotycznych potraw, które wydawały taką woń, to zapraszamy 17 grudnia br. o godz. 18:00 do biblioteki przy ul. Dworcowej 13 w Koninie.

Hanna Merlak, autorka książki „Żydzi od kuchni. Opowieści wokół rodzinnego stołu”, prawnuczka koninianki, Magdaleny Leszczyńskiej-Ejzen, opowie, jak wyglądała praca nad książką i skąd czerpała inspiracje. A podpowiemy tylko, że we wszystko zamieszany był „przepiśnik” Babci Madzi .

Przenieśmy się tego grudniowego wieczoru na chwilę do Konina sprzed 1939 roku, kiedy to zapach aromatycznego czulentu, świeżej chałki i sycących latkes unosił się nad miastem. Poznajmy Babcię Madzię i jej córkę Marysię, o których na pewno opowie Hania. Poznajmy historię Konina, którego już nie ma.

Książka do nabycia w trakcie spotkania - cena 25 zł