GODZINY PRACY BIBLIOTEK

czynna będzie do godz. 16:30

mlodzi naukowcy siodemkaKIERMASZ KSIĄŻEK

ZAPOZNAJ SIĘ

mlodzi naukowcy siodemkaUprzejmie informujemy, iż z dniem 9 września 2019 r., uległ zmianie adres e-mail Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Korespondencję elektroniczną prosimy kierować na adres: sekretariat@mbp.konin.pl.

Informujemy, że adres mbp@konin.home.pl będzie dostępny do 31.12.2019 r.
Prosimy o zmiany naszych adresów e-mail w państwa elektronicznych skrzynkach kontaktowych.

Liturgia wczoraj i dziś w opowieści Janka Walczaka

Księgi liturgiczne to dokumenty zawierające teksty i przepisy odnoszące się do obrzędów Kościoła, zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską. W księgach liturgicznych zawarte są też objaśnienia dotyczące poszczególnych obrzędów zwane rubrykami. O tym, że nazwa ta pochodzi od czerwonego koloru, którym te objaśnienia były pisane, można się było między innymi dowiedzieć wczoraj (28 listopada 2019 r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Jan Walczak (tegoroczny maturzysta, kolekcjoner, znawca tematu i praktyk) opowiadał o historii ksiąg liturgicznych. Mówił też o swojej pasji, której żniwo możemy do 4 grudnia oglądać przy ul. Dworcowej 13.

Na wystawie LITURGIA WCZORAJ – DZIŚ znajdują się księgi z przełomu XIX/XX wieku wycofane z obiegu po Soborze Watykańskim II, który to zapoczątkował rewolucję Kościoła katolickiego między innym poprzez  wprowadzenie języków narodowych do liturgii oraz przyznanie większego znaczenia Pismu Świętemu w liturgii i życiu Kościoła. Niektóre z bogato zdobionych ksiąg zawierają faksymile dawnych właścicieli a także dedykacje. Zawierają też odręcznie naniesione przez właścicieli zapiski ze zmianami w liturgii.

Wszystkie wystawione księgi liturgiczne pochodzą ze zbiorów Jana Walczaka.

Plakat promujący spotkanie autorskie z Hanną MerlakJeśli chcecie dowiedzieć się, jakie zapachy snuły się po ulicach przedwojennego Konina i chcielibyście poznać przepisy smakowitych i dzisiaj nieco egzotycznych potraw, które wydawały taką woń, to zapraszamy 17 grudnia br. o godz. 18:00 do biblioteki przy ul. Dworcowej 13 w Koninie.

Hanna Merlak, autorka książki „Żydzi od kuchni. Opowieści wokół rodzinnego stołu”, prawnuczka koninianki, Magdaleny Leszczyńskiej-Ejzen, opowie, jak wyglądała praca nad książką i skąd czerpała inspiracje. A podpowiemy tylko, że we wszystko zamieszany był „przepiśnik” Babci Madzi .

Przenieśmy się tego grudniowego wieczoru na chwilę do Konina sprzed 1939 roku, kiedy to zapach aromatycznego czulentu, świeżej chałki i sycących latkes unosił się nad miastem. Poznajmy Babcię Madzię i jej córkę Marysię, o których na pewno opowie Hania. Poznajmy historię Konina, którego już nie ma.

Książka do nabycia w trakcie spotkania - cena 25 zł