GODZINY PRACY BIBLIOTEK

czynna będzie do godz. 16:30

mlodzi naukowcy siodemkaKIERMASZ KSIĄŻEK

ZAPOZNAJ SIĘ

mlodzi naukowcy siodemkaUprzejmie informujemy, iż z dniem 9 września 2019 r., uległ zmianie adres e-mail Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Korespondencję elektroniczną prosimy kierować na adres: sekretariat@mbp.konin.pl.

Informujemy, że adres mbp@konin.home.pl będzie dostępny do 31.12.2019 r.
Prosimy o zmiany naszych adresów e-mail w państwa elektronicznych skrzynkach kontaktowych.

Konin jak Colorado

Od kilku tygodni koninianie mogli już kupić album opatrzony tekstem Izabeli Bobrowskiej „Konin jak Colorado. Zapomniana podróż Ryszarda Kapuścińskiego”. Ale to w niedzielne popołudnie (1 grudnia 2019) mogli się spotkać z autorką. Spotkanie promujące książkę odbyło się w dworku Zofii Urbanowskiej, który ledwo mógł pomieścić gości, przybyłych na nie. Były wśród nich osoby, bądź ich rodziny, których zdjęcia znalazły się w albumie.

Album ten zawiera zdjęcia wykonane przez Ryszarda Kapuścińskiego w 1959 r. w Koninie i stanowią jedyny zachowany, spójny fotoreportaż autora z tamtego okresu. Bohaterami są najczęściej przypadkowi ludzie, dzieci, ulice wznoszonego miasta, fragmenty kamienic na Starówce, „most żelazny” na zalewie Warty, Trasa Warszawska i ul. Wojska Polskiego.

Spotkanie z Izą Bobrowską prowadził dziennikarz Mateusz Krzesiński, który także odnalazł na zdjęciach rodzinny wątek. Na jednej z fotografii wykonanych przez Ryszarda Kapuścińskiego znajduje się jego rodzinny dom. Autorka opowiadała podczas spotkania o okolicznościach, które sprawiły, że to właśnie ona została poproszona przez fundację Herodot o zajęcie się zdjęciami oraz o swoistym śledztwie, które przeprowadziła szukając miejsc i ludzi na nich zapisanych.

Obecny na spotkaniu prezydent Konina Piotr Korytkowski podziękował autorce za pracę i jej efekty i zapewnił, że Miasto Konin dokładać będzie nadal starań by dokumentować swoją historię przez pryzmat ludzi z nim związanych.

Dopełnieniem spotkania był występ Tria Klarnetowego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. Paderewskiego w Koninie. A po nim do autorki ustawiła się długa kolejka z gratulacjami, kwiatami, oczekując na autograf i dedykację.

Album ten, wydany przez wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej SETIDAVA, mógł powstać dzięki finansowemu wsparciu Miasta Konin i Konińskiej Fundacji Kultury, a także dzięki przychylności Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego – HERODOT oraz pań Anny Kapuścińskiej i Rene Maisner, które udzieliły zgody na nieodpłatne wykorzystanie w publikacji zdjęć ich męża i ojca.

Plakat promujący spotkanie autorskie z Hanną MerlakJeśli chcecie dowiedzieć się, jakie zapachy snuły się po ulicach przedwojennego Konina i chcielibyście poznać przepisy smakowitych i dzisiaj nieco egzotycznych potraw, które wydawały taką woń, to zapraszamy 17 grudnia br. o godz. 18:00 do biblioteki przy ul. Dworcowej 13 w Koninie.

Hanna Merlak, autorka książki „Żydzi od kuchni. Opowieści wokół rodzinnego stołu”, prawnuczka koninianki, Magdaleny Leszczyńskiej-Ejzen, opowie, jak wyglądała praca nad książką i skąd czerpała inspiracje. A podpowiemy tylko, że we wszystko zamieszany był „przepiśnik” Babci Madzi .

Przenieśmy się tego grudniowego wieczoru na chwilę do Konina sprzed 1939 roku, kiedy to zapach aromatycznego czulentu, świeżej chałki i sycących latkes unosił się nad miastem. Poznajmy Babcię Madzię i jej córkę Marysię, o których na pewno opowie Hania. Poznajmy historię Konina, którego już nie ma.

Książka do nabycia w trakcie spotkania - cena 25 zł