Drukuj
Kategoria: Recenzje

Okładka książki "Trzy życzenia" Anny Paszkiewicz. Opracowanie graficzne i okładka: Joanna Bartosik. Zdjęcie okładki: Aleksandra Charzewska. Czy czerwoną słomkę można pomylić z larwą ochotki? Czy węgorz może się zakochać w gumowej uszczelce? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, w jakiej znajdujemy się rzeczywistości. Czy w bajce, w której wszystko jest możliwe? Czy w ludzkim świecie, w którym bierzemy sprawy w swoje ręce i niestety… nie zawsze wychodzi nam to na dobre.

Nauczyliśmy się unowocześniać, udoskonalać, ulepszać, produkować szybko, coraz szybciej, na już. I dajemy radę. Jest wszystko na już i wszystkiego jest dość. Ba, jest nawet dużo za dużo. I tak właśnie psujemy naszą Matkę Ziemię, która krzyczy do nas ze wszystkich sił i zakątków, że już nie daje rady. O tym ta opowieść…

Jedno niewielkie miejsce na ziemi, wydawałoby się niewiele znaczące w ogromnej perspektywie globu i kilkoro symbolicznych bohaterów, małych jego mieszkańców, w zasadzie niezauważanych. I troska o przyszłość swojej małej ojczyzny, jednej z milionów, w której za chwilę nie da się żyć.

Trzy życzenia to bajka Anny Paszkiewicz z ilustracjami Joanny Bartosik. Bajka, która w jednoznaczny sposób wskazuje błędy ludzkości w sprawie zmian w środowisku i ukazuje co w swej potędze, ale i skromności, może zrobić człowiek by ratować to, co zniszczył.

To kolejna wersja bajki o złotej rybce. Jest rybak i jego córka, jest jezioro i jego mieszkańcy. Jest karp, i szczupak, i owa złota rybka. I jest góra śmieci w wodzie, na wodzie, na jej dnie i brzegach, i w szuwarach. A także w żołądkach tych biednych, mieszkających tam stworzeń.

I tym razem to nie człowiek wypowiada swoje życzenia do złotej rybki, którą złowił z zabrudzonego jeziora, a właśnie ta malutka istota prosi człowieka o opamiętanie. I też ma tylko trzy życzenia.

Motto bajki jest takie, że wszystko zależy od nas. Od ludzi. Od każdego z osobna. A wtedy, wiele jeszcze może się naprawić. Trzeba tylko użyć sposobu.

Filia "Chorzeń" w ramach Perełek literatury dla dzieci gorąco poleca tę lekturę wszystkim wrażliwym i świadomym, dzieciom i rodzicom do osobnego i do wspólnego czytania. Jej przekaz jest niebanalnie oczywisty.