Zdjęcie okładki książki "Jeż" Katarzyny Kotowskiej.  Ilustracje i okładka: Katarzyna Kotowska. Zdjęcie okładki: Aleksandra Charzewska. Są takie miejsca na ziemi, opuszczone przez szczęście, do których dobry los zbyt rzadko zagląda. Domy dla dzieci, jak ładnie ujmuje to pewna autorka.

Są tacy ludzie, którzy spragnieni rodzicielstwa, z różnych względów zostać rodzicami nie mogą, choć daliby wszystko by w ich życiu pojawiło się dziecko.

Są takie dzieci, które z jakichś nieszczęśliwych powodów mierzą się z losem bez oparcia w mamie i tacie.

Czasem jednak te Domy dla Dzieci, które szczęśliwy los tak rzadko odwiedza, pomagają niektórym rodzicom odnaleźć swoje dzieci urodzone w innych rodzinach.

Jeż Katarzyny Kotowskiej to piękna, mądra i wzruszająca opowieść o tym, że wiara czyni cuda, a nadzieja umiera ostatnia.

Autorka w przejmujący sposób opowiada o zwykłych ludziach, o pragnieniu miłości, o tworzeniu rodziny w niezwyczajnych warunkach, o przemianach i budowaniu więzi. O zaufaniu, które rodzi się z czasem i miłości, która upewnia się, że jest.

Jej bohaterowie to pokaleczony krótkim życiem chłopiec i i nie do końca szczęśliwe małżeństwo, któremu do pełni ogniska domowego brakuje dziecięcej radości.

Tytułowy jeż to ów chłopczyk, który przy ogromie cierpliwości rodziców, z czasem otwiera się na odnalezioną, wytęsknioną miłość, która powoli pozwala gubić kolce będące wcześniej obroną przed odrzuceniem i niesprawiedliwością.

W tej opowieści niezwykle prosta forma w przedziwny sposób nadaje ton wzruszeniu. Jest tu ogród, który traci kolory przez brak szczęścia i nadziei. Są Kobieta i Mężczyzna idący do Pani, Która Wie jak im pomóc odnaleźć swoje dziecko, są i te odpadające kolce - symbol zaufania i rodzącej się miłości. W niedługim czasie jednak ogród odzyskuje swoje barwy. A może raczej to w tych wszystkich odmienionych sercach powstają nowe kolory?

Ta historia to jedna z Perełek literatury dla dzieci polecanych przez Filię Chorzeń do wspólnego czytania rodziców wraz z dziećmi. Ona to w sposób najpiękniejszy z możliwych przekazuje wartości, które wiodą nas przez życie. A temat adopcji podany w tak piękny sposób porusza do głębi, pozwalając zrozumieć jego sens i przesłanie.

Polecamy gorąco.