Projekty
Konińska Karta Rodziny
Jeżeli jesteś rodzicem/opiekunem prawnym, masz troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 24 roku życia jeśli się uczą, bądź legitymują się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - złóż wniosek o wydanie Konińskiej Karty Rodziny 3+.
Koniński Budżet Obywatelski
Składając swoje wnioski do KBO mieszkańcy określają, czy interesuje ich infrastruktura czy może kultura, a może jeszcze coś innego. To mieszkańcy sami zadecydują, na co wydać miejskie, czyli publiczne, czyli nasze pieniądze. Zatem podsumowując: mieszkańcy składają wnioski, które później są wybierane w drodze głosowania mieszkańców. Sami decydujemy, czego chcemy.
Kultura w sieci
Tym, którzy zmęczyli się nieco książką w wydaniu tradycyjnym, rozwiązali wszystkie krzyżówki, znudzili się filmami akcji, współczesnymi i historycznymi serialami, wyczerpali zapas pomysłów na zabawy z dziećmi, chcemy pomóc. Zaproponować, a może po prostu zasugerować, co wybrać i gdzie znaleźć to, co pozwoli oderwać się od codziennych spraw, zarówno dorosłym, jaki i dzieciom.
Mała książka wielki człowiek
Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją „Książką połączeni”, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe „wyprawki czytelnicze”.
Narodowe Czytanie
Coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Noc Bibliotek
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
Pisanie jest trendy
Celem zajęć nie jest wypracowanie uniwersalnej metody twórczego pisania, bo taka gotowa formuła nie jest możliwa do osiągniecia. Ich celem jest przede wszystkim pobudzenie do twórczego myślenia, pomoc w nabyciu umiejętności wyrażania swoich myśli w niekonwencjonalny sposób, czyli przede wszystkim unikania schematów i kalek językowych.
Promocja czytelnictwa
Celem programu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowywanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej.
Tydzień Bibliotek
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej
W ramach projektu Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka osobom niewidomym i słabowidzącym.