Plakat promujący kiermasz książek. Projekt: Emilia Guźnik.Zapraszamy na kolejny kiermasz książek przeczytanych do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie (MBP w Koninie).

W dniach:

• 12 maja 2021 roku (środa) od godziny 9.00 do 17.00,
  • 13 maja 2021 roku (czwartek) od godziny 9.00 do 17.00.

Ceny:

• tylko 2 zł za książkę.

Gdzie:

• MBP w Koninie, ul. Dworcowa 13,
  • wejście do budynku od strony parkingu wewnętrznego,
  • pomieszczenia na rampie.

Plakat promujący akcję "Bezkarny maj 2021". Projekt: Emilia Guźnik.Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie Damian Kruczkowski ogłasza dni abolicji książkowej, które potrwają od 10 do 31 maja 2021 roku.

Oznacza to, że Czytelnicy przetrzymujący książki będą mieli możliwość ich zwrotu bez obciążania karą, która naliczana jest w przypadku przetrzymania książek dłużej, niż pozwala na to regulamin biblioteki.

Kara finansowa zostanie anulowana pod warunkiem, że Czytelnik odda wszystkie przetrzymywane książki.

Zachęcamy do skorzystania z abolicji, szczególnie tych niefrasobliwych Czytelników, którzy zapomnieli o oddaniu książek i przetrzymują je od wielu miesięcy, a nawet od kilkunastu lat.

Regulamin abolicji książkowej "Bezkarny maj 2021".

Pobierz, wypełnij i oddaj druk zwrotu wraz z przetrzymanymi książkami.

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i właśnie w tym szczególnym dla książki i wszelkiego słowa pisanego i drukowanego dniu, otrzymaliśmy ponad 600 książek, które udało się uratować przed utylizacją.

Książki przekazał Miejski Zakład  Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z oo w Koninie, a w przekazaniu uczestniczyli prezydent Konina Piotr Korytkowski, prezes MZGOK w Koninie Henryk Drzewiecki i dyrektor MBP w Koninie Damian Kruczkowski.

Zaapelowaliśmy do czytelników, aby oddawali do MBP w Koninie niepotrzebne książki, zdjęcia, dokumenty:

19 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie uczciła pamięć wybuchu powstania w getcie warszawskim, powstania w dzielnicy Muranów w 1943 roku, która przed druga wojną światową tętniła żydowskim życiem. A wszystko to za sprawą udziału w ogólnopolskiej Akcji Żonkile realizowanej od 2013 r. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, pod hasłem przewodnim Łączy nas pamięć.

W tym roku, po raz pierwszy przyłączyliśmy się do akcji. Tego dnia MBP w Koninie wraz z filiami przeprowadzała działania edukacyjne, literackie, prezentowała wystawki książkowe i fotogazetki. Praca odbywała się w różnych formach ze względu na ograniczone możliwości spowodowane sytuacją pandemiczną. Dlatego przeprowadzano spotkania online z uczestnikami, a nie bezpośrednio.

Plansza informacyjna o przystąpieniu do Akcji żonkil.Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie (MBP w Koninie) włączyła się w organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Akcję Żonkile, upamiętniającą rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

– informuje Muzeum POLIN.

W ramach Akcji, przywołujemy takie wartości jak godność, honor, duma, a co się z tym ściśle łączy, to świadomość własnej wartości, szacunek do samego siebie.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, Miasto Konin i Starostwo Powiatowe w Koninie zapraszają do współpracy przy tworzeniu Rocznika Wielkopolski Wschodniej.

Rocznik obejmował będzie tematycznie Konin miasto na prawach powiatu, powiaty: kolski, koniński, słupecki i turecki, a symbolicznie, taką mamy nadzieję, będzie spinać te powiaty w zakresie szeroko pojętej i zgodnej współpracy.

Rocznik Wielkopolski Wschodniej ukazywał się już pod takim tytułem od 1973 do 1976 roku. Wydane zostały wtedy cztery tomy rocznika, a ich redaktorem naukowym był Marian Szczepaniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Obecnie chcielibyśmy powrócić do pierwotnej nazwy periodyku publikując na jego kartach informacje dotyczące całego regionu Wielkopolski Wschodniej.

Na zdjęciu Wojciech Sypniewski (fot. Mirosław Jurgielewicz)Wczoraj dotarła do nas wiadomość, że nie żyje nestor fotograficznego rodu Sypniewskich.

Przez kilkadziesiąt lat prowadził w Koninie zakład fotograficzny, który – najprawdopodobniej – jest najstarszym zakładem rzemieślniczym w naszym mieście, działającym nieprzerwanie ponad 120 lat.

Był naszym przyjacielem, przyjacielem naszej instytucji. To właśnie w Jego zakładzie znajdują się związane z patronką MBP, Zofią Urbanowską, zdjęcia, których skany Pan Wojciech przekazał w nasze użytkowanie.

Panie Wojciechu, z całego serca dziękujemy.

Na ciemnym tle hasztag Konin_EnergiaTysiącaSerc, po lewo żółtą linią obrysowano kształt choinki.Ruszyła świąteczna akcja miasta #Konin_EnergiaTysiącaSerc. Zapraszamy Was serdecznie do włączenia się w nią - to takie proste!

Wystarczy, że w komentarzu pod filmem na Facebooku Konin. Tu płynie energia:

• umieścicie swoją wiadomość wsparcia, życzeń, słów otuchy,
  • oznaczycie osobę, do której ją kierujecie,
  • dodacie hasztag #Konin_EnergiaTysiącaSerc.

Za każdą osobę, która włączy się do akcji przekazane zostanie 2 zł na Rodzinny Dom Dziecka w Koninie.

Nasz cel to 1000 osób, które włączą się do akcji i umieszczą swój komentarz! Akcja trwa do 28 grudnia. Ale może dzięki Wam uda nam się zdążyć przed Świętami?

Włączmy razem energię tysiąca serc! Niech popłynie! Zaproście też swoich znajomych i rodziny - niech będzie nas jak najwięcej.

Regulamin i szczegóły akcji.