Przypadająca 18 stycznia rocznica urodzin autora „Kubusia Puchatka” skłoniła nas do przypomnienia fragmentów lubianej nie tylko przez dzieci książki.

Sformułowane przez Puchatka i jego przyjaciół myśli są zabawne, ale też przenikliwe i uniwersalne. Biorą się z obserwacji świata i siebie nawzajem. Uczą przyjaźni, miłości i dają pozytywny zastrzyk dobrej energii. Warto do nich wracać, dlatego poniżej zamieszczamy kilka z nich:

Ryszard Fórmanek. (fot. Mirosław Jurgielewicz)Tuż po swoich 81. urodzinach, 8 stycznia 2022, odszedł Ryszard Fórmanek. Fotoreporter, dokumentalista, a przede wszystkim – nasz PRZYJACIEL.

Przez 30 lat sfotografował wszystkie zakątki byłego województwa konińskiego oraz najważniejsze wydarzenia, wizyty i postacie sceny politycznej, estrady oraz Kościoła Katolickiego (m.in. wizytę papieża św. Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym).

Był laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. Zasłużony Działacz Kultury (Ministerstwo Kultury i Sztuki, 1998), Zasłużony dla Województwa Konińskiego, Zasłużony dla Miasta Konina, Zasłużony dla KWB „Konin”, jak również: Kariatyda Honorowa (Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, 2010) czy Benedykt (Wydawnictwo – „Przegląd Koniński”).

Plakat promujący akcję zbierania karmy dla psów i kotów będących pod opieką Konińskiego Schroniska. (projekt: D. Czerwiński)Filia "Starówka" zaprasza do udziału w charytatywnej zbiórce. Akcja ma na celu zbiórkę specjalistycznej karmy dla psów i kotów, będących pod opieką Konińskiego Schroniska.

Darczyńcy zostaną obdarowani książką "Magiczny słowik" autorstwa Agnieszki Czerwińskiej. Warunkiem otrzymania książki jest podarowanie karmy dobrej jakości o wartości około 30 zł.

Finał akcji jest zaplanowany na 20 grudnia 2021 r. Pani Agnieszka Czerwińska i organizatorzy zbiórki spotkają się wtedy ze wszystkimi miłośnikami zwierząt.

Zapraszamy do udziału w zbiórce i spotkaniu.

Plakat "Podziel się historią". Projekt: Muzeum Okręgowe w Koninie.Wspólnie z Konin. Tu płynie energia, Szkoła Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Koninie oraz Muzeum Okręgowym w Koninie zachęcamy do włączenia się do akcji #podzielsięhistorią!

W Waszym posiadaniu znajdują się pamiątki, dokumenty lub zdjęcia z okresu Powstania Wielkopolskiego lub dotyczące jego uczestników?

Pozwólcie nam zaprezentować je na wystawie, upamiętniającej tamte wydarzenia!

Obiekty możecie przekazywać do Czytelni MBP przy ulicy Dworcowej 13 w Koninie.

Plakat "Prezent pod choinkę"Ogólnopolska akcja charytatywna "Prezent pod choinkę" odbywa się w tym roku po raz dwudziesty pierwszy. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie bierze udział w akcji po raz trzeci. Dołącz do akcji i Ty.

My spakujemy prezenty i przekażemy dalej. Zatroszcz się o innych i zrób prezent dla dzieci z Białorusi, Ukrainy i Rumunii.
Pomóż nam spakować miłość.

Plakat informujący o zbiórce odzieży, środków czystości i żywności. Autor: Aleksandra Jurgielewicz.Barbara Musiał we współpracy z Fundacją Homo Faber organizuje zbiórkę ciepłej odzieży, żywności i środków higieny dla dzieci i dorosłych, uchodźców, którzy przebywają na polsko-białoruskiej granicy.

Co jest potrzebne?

• ciepła odzież i buty,
  • batony proteinowe,
  • słoiczki Gerber dla dzieci,
  • czekolady,
  • daktyle,
  • orzechy,
  • wafle ryżowe,
  • pasztety drobiowe,
  • izotoniki,
  • musy owocowe dla dzieci.

Zbiórka trwa do poniedziałku, do godz. 18.00, a produkty z listy można przynosić do MBP w Koninie na Dworcową 13.

Bus z darami wyjedzie z Konina we wtorek rano.

Nie pozwólmy dzieciom i dorosłym marznąć i głodować!

Uśmiechnięta dziewczynka trzyma serce i napis: Dołącz do akcji „Prezent pod choinkę 2021”. Autor grafiki: Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Ogólnopolska akcja charytatywna Prezent pod choinkę odbywa się w tym roku po raz dwudziesty pierwszy. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie (MBP w Koninie) bierze udział w akcji po raz trzeci. Dołącz do akcji i Ty!

Produkty lub gotowy prezent przynieś do Wypożyczalni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie (ul. Dworcowa 13) do 10 listopada 2021 roku. My spakujemy prezenty i przekażemy dalej.

Zatroszcz się o innych i zrób prezent dla dzieci z Białorusi, Ukrainy i Rumunii. Pomóż nam spakować miłość!

Kiermasz książek "Farbiszówka".Farbiszówka, to wyjątkowy charytatywny kiermasz książek używanych! Nie może zabraknąć Ciebie, i Ciebie, i Ciebie, no i jeszcze Ciebie! Wyjątkowy, bo organizowany po to, aby pomóc jednej z Nas wrócić do zdrowia!

Ania Farbisz, to członkini rodziny, która od lat związana jest z Miejską Biblioteką Publiczną im. Zofii Urbanowskiej w Koninie (MBP w Koninie).  Kasjan Farbisz starszy, malarz, choć żyjący i tworzący niegdyś w Sieradzu, urodził się w Koninie i z miastem rodzinnym przez całe życie był związany. Jego siostra, Mariola Farbisz, była wieloletnią pracownicą konińskiej biblioteki i przez szereg lat pełniła funkcję kierowniczki Wypożyczalni Głównej. Syn Kasjana starszego, Kasjan Farbisz młodszy, to znany na pewno wielu z Was fotograf, którego dzieła częstokroć możemy podziwiać na Facebooku, choćby na fanpejdżu MBP w Koninie – Kasjan jest autorem Naszego zdjęcia w tle.

Można zatem śmiało potwierdzić, że rodzinę Farbiszów z konińską książnicą łączą wieloletnie relacje, dlatego MBP w Koninie nie mogła i nie chce pozostawać głucha na apel o pomoc dla Ani Farbisz, żony Kasjana młodszego, która zmaga się z chorobą wyniszczającą jej organizm.