wymienialnia ksiazekMasz w domu książki, które przeczytałeś? Brakuje ci już miejsca na książki? Szukasz interesujących książek? Lubisz wygrywać książki? Chciałbyś spotkać się z ciekawymi ludźmi? A może masz ochotę na lokalne przysmaki i dobrą kawę?

Zapraszamy na 1. edycję WYMIENIALNI KSIĄŻEK.

Przynieś swoje książki, wymień się nimi z innymi miłośnikami książek, sprzedaj książki, kup interesujące książki, odpowiedz na pytanie i wygraj książkę w bibliotecznej loterii.

Oprócz książek możesz przynieść płyty winylowe, filmy DVD, mapy, stare dokumenty, monet.

• kiedy: 2 lipca 2022 r.
  • gdzie: plac przed Miejską Biblioteką Publiczną im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, ul. Dworcowa 13
  • OBOWIĄZUJE REZERWACJA MIEJSC: telefonicznie: 63 249 11 50, lub osobiście w Wypożyczalni Głównej, ul. Dworcowa 13, w godzinach pracy biblioteki.

Będzie mnóstwo innych atrakcji. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

plakat lykke wozniakZapraszamy do MBP w Koninie (ul. Dworcowa 13) na spotkania zorganizowane w ramach Festiwalu Ludzie Książki, który jest częścią projektu "Sztuczna inteligencja w służbie książki", a finansowany jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

• 3 czerwca 2022 r., godz. 12.00 - Marcel Woźniak - warsztaty "Krytyka to nie hejt - jak mówić prawdę i nie obrażać".
  • 3 czerwca 2022 r., godz. 18.00 - Nina Lykke - spotkanie autorskie (prowadzący: Marcel Woźniak).

19 kwietnia przypadała 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Filia „Siódemka” zaprosiła na spotkanie z historią dzieci z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Szkole Podstawowej nr 3. Temat wojny, jak najbardziej aktualny w tym czasie, jest to bardzo trudny temat do rozmów. Jako, że uczestnicy to w większości  uczniowie 2 klasy szkoły podstawowej, skupiliśmy się bardziej na emocjach i odczuciach związanych z wojną i stanem zagrożenia bezpieczeństwa.

Opowiadanie Pawła Beręsewicza pod tytułem Strasznie, strasznie, zostało przygotowane na tegoroczne obchody rocznicy Powstania w Getcie warszawskim przez Muzeum POLIN dla uczniów klasy 1-3 szkoły podstawowej.

Filia "Chorzeń" kolejny raz przyłączyła się do tej akcji i na podstawie scenariusza załączonego do opowiadania przeprowadziła lekcję biblioteczną wśród uczniów klasy 3d Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie.

zbiorka ksiazek w jezyku ukrainkimPrzez tydzień Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie prowadziła zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.
Rodziny ofiar wojny potrzebują jednak nie tylko zaspokojenia potrzeb fizycznych. W nowych, trudnych warunkach potrzebne jest wyciszenie i chociaż odrobina komfortu emocjonalnego.

Nasza biblioteka jest na etapie przygotowywania działań pomagających odnaleźć się dzieciom i dorosłym z Ukrainy w nowej rzeczywistości:
  • przygotowujemy ofertę udostępniania materiałów bibliotecznych, w tym książek w języku ukraińskim,
  • przygotowujemy również ofertę warsztatową i edukacyjną dla najmłodszych oraz spotkania dla dorosłych.
Prosimy o pomoc, tych którzy mogliby przekazać do biblioteki różnego rodzaju wydawnictwa dla dzieci i dorosłych w języku ukraińskim. Książki będą przeznaczone do wypożyczania.

Przypadająca 18 stycznia rocznica urodzin autora „Kubusia Puchatka” skłoniła nas do przypomnienia fragmentów lubianej nie tylko przez dzieci książki.

Sformułowane przez Puchatka i jego przyjaciół myśli są zabawne, ale też przenikliwe i uniwersalne. Biorą się z obserwacji świata i siebie nawzajem. Uczą przyjaźni, miłości i dają pozytywny zastrzyk dobrej energii. Warto do nich wracać, dlatego poniżej zamieszczamy kilka z nich:

Ryszard Fórmanek. (fot. Mirosław Jurgielewicz)Tuż po swoich 81. urodzinach, 8 stycznia 2022, odszedł Ryszard Fórmanek. Fotoreporter, dokumentalista, a przede wszystkim – nasz PRZYJACIEL.

Przez 30 lat sfotografował wszystkie zakątki byłego województwa konińskiego oraz najważniejsze wydarzenia, wizyty i postacie sceny politycznej, estrady oraz Kościoła Katolickiego (m.in. wizytę papieża św. Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym).

Był laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. Zasłużony Działacz Kultury (Ministerstwo Kultury i Sztuki, 1998), Zasłużony dla Województwa Konińskiego, Zasłużony dla Miasta Konina, Zasłużony dla KWB „Konin”, jak również: Kariatyda Honorowa (Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, 2010) czy Benedykt (Wydawnictwo – „Przegląd Koniński”).

Plakat promujący akcję zbierania karmy dla psów i kotów będących pod opieką Konińskiego Schroniska. (projekt: D. Czerwiński)Filia "Starówka" zaprasza do udziału w charytatywnej zbiórce. Akcja ma na celu zbiórkę specjalistycznej karmy dla psów i kotów, będących pod opieką Konińskiego Schroniska.

Darczyńcy zostaną obdarowani książką "Magiczny słowik" autorstwa Agnieszki Czerwińskiej. Warunkiem otrzymania książki jest podarowanie karmy dobrej jakości o wartości około 30 zł.

Finał akcji jest zaplanowany na 20 grudnia 2021 r. Pani Agnieszka Czerwińska i organizatorzy zbiórki spotkają się wtedy ze wszystkimi miłośnikami zwierząt.

Zapraszamy do udziału w zbiórce i spotkaniu.