Ryszard Fórmanek. (fot. Mirosław Jurgielewicz)Tuż po swoich 81. urodzinach, 8 stycznia 2022, odszedł Ryszard Fórmanek. Fotoreporter, dokumentalista, a przede wszystkim – nasz PRZYJACIEL.

Przez 30 lat sfotografował wszystkie zakątki byłego województwa konińskiego oraz najważniejsze wydarzenia, wizyty i postacie sceny politycznej, estrady oraz Kościoła Katolickiego (m.in. wizytę papieża św. Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym).

Był laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. Zasłużony Działacz Kultury (Ministerstwo Kultury i Sztuki, 1998), Zasłużony dla Województwa Konińskiego, Zasłużony dla Miasta Konina, Zasłużony dla KWB „Konin”, jak również: Kariatyda Honorowa (Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, 2010) czy Benedykt (Wydawnictwo – „Przegląd Koniński”).

To tylko kilka encyklopedycznych słów o NIM. Trudno w skrócie opisać Jego fotograficzne życie, które zawarł w 160 tysiącach kadrów. Znakomicie (choć nie w skrócie) opisała je autorka tekstów zawartych w opublikowanym w ubiegłym roku albumie (dostępnym w MBP) Ryszard Fórmanek. Fotoreporter nieoczywisty, wydanym przez nasze wydawnictwo Setidava.

Włodarze Konina, zdając sobie sprawę z ogromnej artystycznej, ale i dokumentalnej, wartości zdjęć Ryszarda Fórmanka, dokonali dotychczas zakupu części Jego dorobku dotyczącej kultury i sportu. Dzięki temu w MBP w Koninie znajduje się blisko 10 tysięcy fotografii o tematyce dotyczącej ludzi, wydarzeń, miejsc związanych z Koninem wykonanych w latach 1982-2002 techniką analogową, utrwalonych na kliszach fotograficznych.

Pożegnanie Ryszarda Fórmanka odbędzie się w środę (12 stycznia) o godzinie 13.oo w kościele pw. św. Wojciecha po czym nastąpi odprowadzenie zmarłego na koniński cmentarz komunalny.