Gdyby nie koszykówka, pierwsza pasja Ryszarda Fórmanka, zapewne nie powstałyby zdjęcia, które możemy oglądać w albumie „Ryszard Fórmanek. Fotoreporter nieoczywisty”. W 1965 roku zawodnik sekcji koszykówki KS „Polonia 1912” Leszno uzyskał transfer do sekcji koszykówki „Górnik” Konin. I właśnie tu zaczął kontynuować swoją drugą pasję – fotografię. Przez 30 lat już fotoreporterskiej pracy udokumentował wiele miejsc, wydarzeń, ludzi związanych z województwem konińskim.

Izabela Bobrowska, która wybrała zdjęcia do publikacji, jest autorką koncepcji albumu, komentarzy, akcji promocyjnej w mediach społecznościowych. Bo potrzebne było wsparcie sponsorów.

Dzięki Konińskiej Fundacji Kultury, która pomogła w zbiórce pieniędzy, Miastu Konin i udziałowi w projekcie „Setidavy” wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie ukazała się książka niezwykła.

Pierwsze egzemplarze albumu prezydent Piotr Korytkowski oraz jego zastępca Witold Nowak wraz z innymi osobami zaangażowanymi w ten projekt zawieźli panu Ryszardowi w miniony piątek.