W czwartek, 6 marca 2020 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie gościła pisarkę Magdalenę Kordel. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Konin lubi książki 5” i Miasta Kobiet finansowanego przez Koniński Budżet Obywatelski.

Magdalena Kordel jest autorką powieści obyczajowych takich jak „Uroczysko”, „Sezon na cuda” oraz „Okno z widokiem”. Zadebiutowała powieścią „48 godzin”.

Jeśli coś jest po kimś to znaczy, że po Niemcach rzeczy używane są właśnie „poniemieckie” – tak najkrócej można streścić książkę legniczanki, a dziś berlinianki Karoliny Kuszyk. Spotkanie z pisarką odbyło się w piątków wieczór (28 lutego) w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

„Poniemieckie” to debiut książkowy dziennikarki, wykładowczyni uniwersyteckiej, zafascynowanej historią i relacjami między ludźmi, potrafiącą nie tylko pięknie pisać, ale przede wszystkim słuchać innych. Bo to według niej jest podstawa wszystkich dobrych relacji pomiędzy nami.

magdalena kordel plakat kopiaMiejska Biblioteka Publiczna w Koninie zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel, które odbędzie się 5 marca o godzinie 18:00 w ramach projektów „KBO Konin Lubi Książki 5” i „Konin Miasto Kobiet”.

Magdalena Kordel jest autorką między innymi powieści tak bestsellerowych jak należący do serii Uroczysko Sezon na cuda. Zaczęła pisać, by poradzić sobie z trudną przeszłością, ale szybko okazało się, że jej książki stały się balsamem dla duszy tysięcy czytelników. Uwielbia podróżować, czytać i gotować. Razem z mężem i dwójką dzieci mieszka w Otwocku i kiedy tylko może ucieka w Sudety, bo marzy się jej dom gdzieś wysoko w górach.

Zdjęcie Karoliny Kuszyk autorstwa Katarzyny MazurMiejska Biblioteka Publiczna w Koninie zaprasza na spotkanie z Karoliną Kuszyk autorką książki Poniemieckie.
Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność. Autorka zastanawia się w niej, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.
Na spotkanie zapraszamy 28 lutego 2020 o godz. 18.00 do MBP przy ul. Dworcowej 13. Wstęp wolny.

Plakat promujący spotkanie autorskie z Hanną MerlakJeśli chcecie dowiedzieć się, jakie zapachy snuły się po ulicach przedwojennego Konina i chcielibyście poznać przepisy smakowitych i dzisiaj nieco egzotycznych potraw, które wydawały taką woń, to zapraszamy 17 grudnia br. o godz. 18:00 do biblioteki przy ul. Dworcowej 13 w Koninie.

Hanna Merlak, autorka książki „Żydzi od kuchni. Opowieści wokół rodzinnego stołu”, prawnuczka koninianki, Magdaleny Leszczyńskiej-Ejzen, opowie, jak wyglądała praca nad książką i skąd czerpała inspiracje. A podpowiemy tylko, że we wszystko zamieszany był „przepiśnik” Babci Madzi .

Autor ponad czterdziestu książek i około trzydziestu słuchowisk spotkał się w Filii "Starówka" z uczniami klas trzecich Szkoły Podstawowej Nr. 1 w Koninie. Opowiadał czytelnikom o swojej pracy, o tym jak pisze się książki, skąd się bierze pomysły do nowych książek i czy każdy może zostać pisarzem. Mówił o tym, dlaczego warto jest czytać, co rozwija w nas czytanie książek. Opowiadał o tym co sprawia mu największą trudność przy pisaniu i przyznał, że pisanie horrorów wychodzi mu na wesoło.

O tym, dlaczego najlepiej pisze się w nocy…, o tym, skąd bierze pomysły na książki…, o tym, dlaczego nie udało mu się napisać horroru…, o tym, jak Elf ukradł sztuczną szczękę… o tych i o wielu innych sprawach opowiedział uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 15 Marcin Pałasz, który w poniedziałkowy poranek gościł w Filii „Medycznej” MBP.

Plakat promujący album "Konin jak Colorado"Miasto Konin i Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zapraszają na promocję albumu (wydanego przez wydawnictwo Setidava MBP w Koninie) Konin jak Colorado. Zapomniana podróż Ryszarda Kapuścińskiego, do którego tekst napisała Izabela Bobrowska.

Fotografie znajdujące się w albumie wykonane zostały przez Ryszarda Kapuścińskiego w 1959 r. w Koninie. Stanowią one jedyny zachowany, spójny fotoreportaż autora z tamtego okresu.