I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!

Proponujemy Wam dzisiaj zabawę z wierszem, który znają całe pokolenia. Z pewnością rozpoznajecie przytoczony fragment przezabawnej Lokomotywy Juliana Tuwima. Ten wyjątkowy ze względu na temat, rytmikę i humor tekst, jest wprost wymarzonym materiałem do zabawy z młodszymi dziećmi. Daje dużo pole do popisu zarówno dorosłym, jaki i maluchom. Genialny tekst bawi i uczy. Możemy wykorzystać go, by ćwiczyć pamięć, wymyślać zabawy plastyczne itd.

Jeśli nie macie w domowej biblioteczce utworów Juliana Tuwima, skorzystajcie z zasobów online. Polecamy Wam również wspaniałe wykonanie „Lokomotywy” przez Daniela Olbryskiego, Wojciecha Pszoniaka i Piotra Fronczewskiego.

...i bardzo rozpaczała, że jest brzydka, dlatego nikt jej za żonę nie zechce. Zazdrościła ważce i biedronce urody oraz pięknych barw. Jednak to, co było powodem kompleksów małej żabki, zielony kolor skóry, uratowało jej życie. Schowaną w trawie nie dostrzegł bowiem bociek, który już się rozglądał za drobną przekąską na śniadanie.

Dawno, dawno temu…, tak zaczęły się nasze kolejne zajęcia z uczniami klasy 1b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Koninie. Rozmawialiśmy o czasach, gdy ludzie nie znali alfabetu i nie było książek, jak to się stało, że powstały, z jakiego materiału były zrobione i jakimi narzędziami je wytwarzano.  Dzieci obejrzały Kodeks Wyszehradzki, który powstał w XI w. i był pisany ręcznie.

O czym marzą dzieci klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Koninie? O Pokemonach, chodzącej roślinie czy też psie husky. Każde dziecko chciałoby, aby ich życzenie kiedyś się spełniło. Podczas comiesięcznych zajęć, które odbyły się 27.02., okazało się, że i książki mają marzenia: czyste ręce czytelników, bielusieńkie kartki, niepozaginane rogi, …

26 lutego 2020 roku, wraz z dziećmi z Przedszkola nr 6 - podczas spotkania w Filii dla Dzieci i Młodzieży - analizowaliśmy temat związany z pszczółkami i produktami z pszczelej pasieki. Jak zbudowana jest pszczoła? Jak wygląda plaster miodu? Co pszczoły robią zimą? Jak się porozumiewają między sobą? Na te i wiele innych pytań próbowaliśmy wspólnie znaleźć odpowiedzi.

Najczęściej to dzieci odwiedzają naszą bibliotekę, ale tym razem było inaczej – to Filia „Medyczna” została zaproszona do Przedszkola nr 4. Mali gospodarze byli zadowoleni ze spotkania – mieli bowiem okazję po raz pierwszy obejrzeć papierowy teatrzyk kamishibai. Przedszkolakom bardzo podobało się opowiadanie o kotce Milusi, później z uwagą obserwowali, jak z pomocą wiersza na kartce papieru pojawia się kot, a na zakończenie z przyjemnością oddali się kolorowaniu tematycznych malowanek.

Koty, kotki, koteczki, kicie i mruczki... Mają swoje święto dnia 17 lutego. Jeśli macie kota, to wiedzcie, że Wasz kot to nie byle kto,... każdy ma swoje ... kocie MOJO.

Kot, który przejawia pewność siebie, który czuje się swobodnie i może zachowywać się zgodnie ze swoimi kocimi instynktami... Kot, który jest z Wami i  w Waszym wspólnym domu szczęśliwy, z pewnością ma swoje kocie mojo czyli... niezależność, pewność siebie, dumę, dostojny krok i własny charakter. Każdy kot je ma i każdy kociarz powinien to wiedzieć. Jeśli przyjmujemy pod swój dach kota to musimy jeszcze wiedzieć to, że każdy kot ma w sobie drugiego kota,  tego pierwotnego, który nigdy się nie wyprowadził. Pozostał razem ze swoimi genami, kocim instynktem, zachowaniem i  tymi samymi potrzebami. Pozostał w dzisiejszym kocie domowym, i tym, który żyje na wolności. To jest jego MOJO. Jeśli go pokochacie ... i on pokocha Was.

Połowa lutego jednoznacznie kojarzy się ze świętem zakochanych. Na szczęście, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy okolicznościowymi kartkami obdarowali również rodziców, kolegę czy koleżankę, a nawet… ulubioną nauczycielkę. Tak właśnie postąpiły dzieciaki, które w naszej bibliotece szukały walentynkowych inspiracji.