Zielone dni marca w Filii "Chorzeń"

Opublikowano: 19.03.2024

18 marca Filię "Chorzeń" odwiedzili uczniowie z klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie. Dzieci uczestniczą w cyklicznym projekcie biblioteki "Książkowy niekalendarz" na rok 2024, w którym na każdy miesiąc przygotowane są inne wyzwania, mające zachęcać do odwiedzania biblioteki i sięgania po książki.

Miesiąc marzec zaleca wypożyczenie takiej pozycji, która ma zieloną okładkę. Zieleń wpisuje się idealnie zarówno w pomysły Filii "Chorzeń" ujęte w planie pracy biblioteki jak i w niekalendarzowe zajęcia, a są nimi zielony dzień związany ze świętem Świętego Patryka i Światowy Dzień Poezji- z wierszami ekologicznymi w tle.

Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii zwanej Zieloną Wyspą, obchodzony 17 marca, przybliżył uczniom jego historię, a także tradycje narodowego święta Irlandii, jakim jest właśnie ten dzień. Święty Patryk przyczynił się do rozwoju chrześcijaństwa na irlandzkiej ziemi i choć jest postacią historyczną, jego dorobek jest znaczący w kulturze, historii i tożsamości narodowej Irlandczyków. Współczesne obchody Dnia Świętego Patryka mają charakter bardziej świecki, ale są świętem narodowym, w którym przysługuje dzień wolny od pracy. W całym kraju i poza nim 17 marca odbywa się wielkie, narodowe świętowanie. Organizowane są radosne, huczne parady, które przyciągają tłumy ludzi, puby i restauracje tętnią życiem, serwuje się irlandzkie potrawy, a piwo, szczególnie popularny Guinness, często tego dnia, barwione jest na zielono. Trójlistna koniczyna używana przez Świętego Patryka do wyjaśnienia idei Trójcy Świętej, również stała się z czasem narodowym symbolem Zielonej Wyspy.

Nie zapomnieliśmy wspomnieć o ważnej postaci w irlandzkiej mitologii i także jednym z symboli tego kraju- skrzacie Leprechaunie, którego charakteryzują zielony strój, rude owłosienie, włącznie z długą brodą i garniec złota- przedmiot legendarnych poszukiwań.

Po krótkich opowieściach o Świętym Patryku, zielonej koniczynie i skrzacie, którego imię trudno zapamiętać, a znaczy po prostu "małe ciałko", uczniowie usłyszeli wiersz "Kaczka-sprzątaczka", nawiązujący treścią do słynnego utworu Jana Brzechwy, a także tematycznie do Światowego Dnia Poezji, obchodzonego 21 marca.

Trzecioklasiści przynieśli ze sobą na zajęcia stworzone przez siebie prace plastyczne z przesłaniem ekologicznym.