Skip to main content

Konińska Jesień Poetycka 2

Logo Konińskiej Jesieni Poetyckiej 2

O projekcie

Druga Konińska Jesień Poetycka to 2-dniowe święto poezji, jej twórców i odbiorców. Po raz kolejny  wpisana została w kalendarz imprez kulturalnych Konina. Projekt uzupełni ofertę kulturalną miasta o wydarzenie o charakterze literackim. Niekomercyjne i ogólnodostępne umożliwi wszystkim zainteresowanym udział w konkursach poetyckich, skierowanych do polskich i ukraińskich twórców, w warsztatach, wystawach, spotkaniach muzycznych i autorskich.

Inicjatywa pozwoli zaistnieć nowym, nieznanym poetom. Podniesie kompetencje literackie i czytelnicze uczestników i odbiorców II Konińskiej Jesieni Poetyckiej. Jej program oraz wszystkie działania sprzyjać będą rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań. Osiągnięty zostanie cel projektu: szeroko rozumiana promocja poezji, wyzwalanie aktywności twórczej, edukacja literacka i wspieranie talentów. Umożliwi to różnorodność wydarzeń kulturalnych i bezpośredni kontakt uczestników z wybitnymi twórcami poezji i artystami.

Działania w ramach II Konińskiej Jesieni Poetyckiej pozwolą na prezentację poezji w niekonwencjonalnej formie. W projekt wpisana jest 43. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” oraz 2. edycja Poetyckiego Konkursu „Milowy Słup – Razem” Konin 2023.

2 października 2023 roku opublikowana zostanie alfabetyczna lista laureatów konkursów.

Z przyczyn od nas niezależnych alfabetyczna lista laureatów zostanie opublikowana 3 października 2023 r.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Program

20 października 2023

 • godz. 12.00-15.00
Warsztaty z Jakubem Kornhauserem
Poezja prozą, proza poetycka. Jak pisać między gatunkami?

Punktem wyjścia do warsztatów będzie sporządzona przez Jakuba Kornhausera antologia polskiego poematu prozą Równo z prawej. Wspólnie zastanowimy się nad fenomenem tekstów na pograniczu rodzajów i gatunków, które rozsadzają ramy literatury - bajki, zapiski, noty, anegdotki, mini-traktaty, montaże i scenki, wpisy z blogów i mediów społecznościowych. Co sprawia, że poeci chcą tworzyć krótkie na kilka zdań teksty ciągiem niczym proza i dalej nazywać je wierszem? Albo dlaczego prozaicy operują drobną formą, fragmentem lub wycinkiem, zamykają opowiadania w paru linijkach?

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (15 osób) obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy lub telefonicznie: 63 242 74 60

Jeśli mimo zapisu nie będą Państwo mogli wziąć udziału w spotkaniu, bardzo prosimy o poinformowanie nas o tym.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejsce: MBP w Koninie, ul. Dworcowa 13 (obowiązują zapisy - max. 15 osób)

 • godz. 17.00
Promocja tomików poezji:
Bereniki Żeworonek A smutek piwne miał oczy
Macieja Górskiego Spuścizna

Berenika Żeworonek

Od zawsze starała się wyrażać siebie i swoje emocje w sposób artystyczny – pisząc lub malując, a także grając na scenie teatralnej. Życie jest dla niej sztuką i stara się ją zauważać nawet w najdrobniejszych szczegółach, zwłaszcza takich, które na co dzień nam umykają.
Cechy, które przepełniają jej twórczość, to wrażliwość i tajemniczość, zmieszane z odrobiną dziecięcej nieśmiałości. Chętnie nazwałaby się niespełnioną artystką, ale właśnie spełnia się jedno z jej twórczych marzeń. Uczestniczka ubiegłorocznych warsztatów pisarskich zorganizowanych przez  MBP w Koninie.

Maciej Górski

Młody poeta urodzony w Koninie. Indywidualista, który wierszami wyraża i tłumaczy swoje emocje, przeżycia czy poglądy. Jest zainteresowany sztuką, filozofią i poznawaniem świata od najmłodszych lat. Pasjonuje się również muzyką, co zainspirowało go do pisania tekstów, które w przyszłości planuje wykorzystać. Uczestnik ubiegłorocznych warsztatów pisarskich zorganizowanych przez  MBP w Koninie.

Miejsce: MBP w Koninie, ul. Dworcowa 13 (wstęp wolny)

Spotkaniu towarzyszy wystawa Podróż sentymentalna – fotograficzne wspomnienie o konińskich poetach

21 października 2023

 • godz. 14.45
Odsłonięcie Ławeczki poetów

Pomysł na Ławeczkę poetów zrodził się podczas promocji tomiku wierszy Bogusława Janiszewskiego, wydanego w ramach Konińskiej Jesieni Poetyckiej 2022 roku. Ławeczka stanie u zbiegu dwóch ulic: Dworcowej i Poznańskiej ku czci konińskich poetów, żyjących i tych, których nie ma już wśród nas. Przed laty spotykali się w tym właśnie miejscu, by prowadzić nie tylko intelektualne dysputy. Ławeczka poetów będzie przywoływała wspomnienia i nie pozwoli zapomnieć o konińskich twórcach poezji.

Miejsce: Skwer u zbiegu ulic: Dworcowej i Poznańskiej 

 • godz. 16.00
Rozstrzygnięcie XLIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” – Konin 2023 oraz II Поетичного Конкурсу ВЕРСТОВИЙ СТОВП – РАЗОМ – Конін 2023

W programie:

 • ogłoszenie wyników konkursów,
 • wręczenie nagród,
 • występ poetycko-muzyczny Łukasza „Komara” Muszyńskiego 
  Miejsce: CKiS-DK „Oskard” – Klubokawiarnia NOT (wstęp wolny).

Celem konkursów jest:

 • promocja twórczości poetyckiej,
 • rozwijanie i wspieranie aktywności twórczej,
 • ujawnienie talentów,
 • opublikowanie wierszy nagrodzonych i wyróżnionych.

Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej Gali, którą uświetni występ poetycko-muzyczny Łukasza „Komara” Muszyńskiego

Partnerem
II Konińskiej Jesieni Poetyckiej
jest Fundacja PZU

Organizatorzy
II Konińskiej Jesieni Poetyckiej

Partnerzy

Patroni medialni