Dobry Rok, kiedy dzieci czytają książki

Opublikowano: 13.03.2024

"Dobry Rok, kiedy dzieci czytają książki" - szkolenie dla bibliotekarzy z województwa wielkopolskiego

8 marca Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury (WBPiCAK) w Poznaniu zorganizowała inspirujące szkolenie zatytułowane "Dobry Rok, kiedy dzieci czytają książki". Wydarzenie było skierowane do bibliotekarzy z całego województwa wielkopolskiego, gromadząc pasjonatów literatury dziecięcej z różnych placówek. Również bibliotekarze oraz bibliotekarki z MBP w Koninie wzięli w nim udział. Do Poznania pojechali przedstawiciele Filii „Starówka”, Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych.

Podczas szkolenia specjalistki od pracy z dziećmi Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska czyli „Panie z Biblioteki” przekazały cenne informacje na temat najnowszych trendów w literaturze dziecięcej, strategii zachęcania najmłodszych do czytania oraz roli bibliotekarza w kształtowaniu czytelniczych nawyków dzieci. Przykuwające uwagę prezentacje skłaniały do refleksji nad mocą wpływu bibliotekarzy na rozwijanie pasji czytelniczych wśród najmłodszych czytelników.

Organizatorzy umożliwili również praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy poprzez wizytę na Poznańskich Targach Książki. Ponad 200 wystawców prezentujących bestsellery oraz najnowsze publikacje sprawiło, że bibliotekarze mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą literatury dziecięcej. Nie zabrakło również książek popularnonaukowych oraz dla dorosłego odbiorcy. Spotkania autorskie z udziałem kilkudziesięciu pisarek i pisarzy dostarczyły bezpośredniego kontaktu z twórcami, co z pewnością wpłynie pozytywnie na promocję literatury. Dodatkowo otworzyły nowe perspektywy dla bibliotek, a wynikiem tego są planowane wspaniałe spotkania autorskie, które z pewnością zaintrygują i zainspirują naszych czytelników.

To wydarzenie nie tylko wzbogaciło naszą wiedzę, ale także stanowiło istotny krok w budowaniu wspólnoty miłośników literatury dziecięcej w województwie wielkopolskim. "Dobry Rok, kiedy dzieci czytają książki" to inicjatywa, która nie tylko inspirowała, lecz także kształtowała świadomość roli bibliotekarza jako przewodnika literackiego dla najmłodszych czytelników.

Dziękujemy za mnóstwo inspiracji.