Kolorowy Potwór: "Radość" w Filii "Chorzeń"

Opublikowano: 31.01.2024

Filia „Chorzeń” zaprosiła uczniów klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie, do udziału w konkursie „Kolorowy Potwór. Emocje w bibliotece”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Wydawnictwo”Mamania”, a celem cykl zajęć, w których Kolorowy Potwór będzie przewodnikiem po świecie emocji.

Spotkanie wprowadzające w temat emocji odbyło się dnia 30 stycznia w Filii „Chorzeń”, a żeby zapoznać się ze szczegółami projektu, na podstawie regulaminu organizatora omówione zostały zasady konkursu.

Głównym zadaniem Kolorowego Potwora (za pośrednictwem bibliotek oczywiście) jest wspieranie edukacji emocjonalnej dzieci, które odbywa się za pomocą książki pt.: „Kolorowy Potwór” i gadżetów związanych z tym bohaterem i wspomnianą już tematyką.

Omawiane na przestrzeni kilku miesięcy emocje takie jak radość, smutek, złość, miłość, strach i spokój będą towarzyszyły dzieciom w przestrzeni biblioteki do 31 maja.

Podczas pierwszej wizyty Kolorowy Potwór wprowadził nas w wesoły nastrój, ponieważ przyszło nam przeżywać RADOŚĆ, cieszyć się swoim towarzystwem, weselić na czyjś widok, promienieć z zachwytu, że lekcja nie odbywa się w klasie jak zwykle czy też nie posiadać się z radości, że uczestniczymy w fajnym projekcie. Wyrażeń określających uczucie radości jest bezlik. Tak jak zachwytów nad wszystkim co nas uszczęśliwia bo każdy zachwyca się inaczej i czymś innym.

Tym sposobem główny bohater książki „Kolorowy potwór”, a zarazem jej imiennik i gospodarz spotkania, dał się poznać od strony swojego własnego samopoczucia będąc zagubionym, oszołomionym i w ogóle czując się dziwnie. Szereg emocji, które się przewijają przez książkę, na kanwie której odbywają się zajęcia, objawiły kolory różnych uczuć. I tak na przykład radość jest żółta bo błyszczy jak słońce, złość płonie czerwienią, a strach jest czarny bo będąc tchórzem chowa się w ciemnościach. Za to spokój jest zielony bo jest cichy jak drzewa i lekki jak liście na wietrze.

Na pierwszym spotkaniu rozmawialiśmy z dziećmi o tym co daje tak wspaniała emocja jak RADOŚĆ? Czym jest i jak często coś nas w ten radosny stan wprowadza. Przedstawiona została uczniom instrukcja obsługi „radości” wg. książki pt.: Radość i wyspa Hopsiup”. Ponadto zastanawialiśmy się nad tym czym są emocje, jak się zachowujemy kiedy coś nas bardzo cieszy i wspólnie wysłuchaliśmy opowiadania pt.: „Moja przyjaciółka Blanka” z książki „Wielka księga emocji”.

Uczniowie rozwiązywali karty pracy, które w konsekwencji dały rozwiązanie zaszyfrowanego hasła, a także rozplątały węzeł nitki prowadzącej do wskazanego uczucia, było również zadanie o nazwie „Szóstka radości”.

Zajęcia skończyły się relaksem, który zgodnie z tekstem do książki pt.: „Jesteś taki wyjątkowy”, pozwolił dzieciom wyrazić emocje związane z radością i przyjaźnią.

Na koniec spotkania dzieci wraz z Kolorowym Potworem pozowały do zdjęć okazując radość, wielką radość i zachwyt.

Kolejną emocją, którą mamy w programie związanym z uczuciami będzie przeciwieństwo radości czyli smutek. A może uda nam się coś na ten smuteczek zaradzić? Kto wie?

Konkurs odbywa się pod patronatem Pani FloBo