Podsumowanie akcji "O CHOROBA! Miesiąc z Iskierką!

Opublikowano: 19.10.2023

18 października zakończyła się akcja edukacyjna „O CHOROBA! Miesiąc z ISKIERKĄ”, w którą zaangażowały się filie „Chorzeń”, „Medyczna”, „Siódemka” i „Starówka” oraz Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie.

Kampania została zorganizowana przez Fundację Iskierka oraz Wydawnictwo Agora dla dzieci. Iskierka od lat pomaga dzieciom z chorobami onkologicznymi i ich rodzinom, a także przeciwdziała wykluczeniu społecznemu osób z doświadczeniem choroby. Natomiast Agora jest wydawcą niewzwykłej książki „O, choroba” Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera, która w sposób merytoryczny, empatyczny, a jednocześnie ze sporą dawką humoru oswaja raka, pomagając zrozumieć zarówno chorobę, jak i emocje chorego.

W ciągu ostatnich tygodni w naszych placówkach bibliotecznych organizowane były spotkania z psychologiem, pogadanki i zajęcia z dziećmi i młodzieżą, wpisujące się tematycznie w założenia akcji „O CHOROBA! Miesiąc z ISKIERKĄ”. Plakaty i wyeksponowane egzemplarze książki „O, choroba” przyciągały uwagę Czytelników, którzy dopytywali zarówno o jej zawartość, jak i o samą kampanię.

Zwrócenie uwagi na choroby onkologiczne w życiu dziecka to temat ważny nie tylko dla chorego i jego najbliższej rodziny, ale i dla środowiska, w którym dana rodzina funkcjonuje. Szkoła, przyjaciele, znajomi, lekarze, pielęgniarki... Wszystkie te grupy odgrywają istotną rolę w procesie doświadczania choroby. Ich obecność w tych trudnych chwilach jest nieoceniona, wsparcie najbliższych potrafi przenosić góry i jest nieodłącznym elementem podczas diagnozy, leczenia i dochodzenia do zdrowia. Pomimo empatii i chęci pomocy często występuje ogromny lęk przed rozmową z osobą chorą, nie wiemy jak się zachować.

I tu z pomocą może przyjść internetowe spotkanie zaplanowane na 26 października o godzinie 18.00, na które zaproszeni są wszyscy chętni. Aby wziąć udział w webinarze z twórcami książki „O, choroba!” Bogusiem Janiszewskim i Maksem Skorwiderem, wystarczy zarejestrować się. W imieniu organizatorów zapraszamy do uczestnictwa!