Kto dziś jeszcze wysyła kartki…

Opublikowano: 19.12.2019

Dziś już mało kto wysyła kartki z świątecznymi życzeniami, choć oczywiście nie brakuje jeszcze ludzi, którzy nie wyobrażają sobie, by nie posłać rodzinie, znajomym takiej widokówki. Teraz jednak przed i w czasie świąt wysyłamy setki SMS-ów. A w nich życzenia, zwykle układane w formie rymowanych wierszyków. Często razem ze zdjęciami lub filmami.

Warto sobie przypomnieć jednak jak kiedyś wyglądały świąteczne widokówki z życzeniami.

W galerii Nad Książkami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie (MBP), przy ul. Dworcowej 13, można oglądać dwie wystawy kartek bożonarodzeniowych.

Jedna z nich to spuścizna po Janinie (Wenedzie) Perathoner - konińskiej pisarce, autorce kilkunastu książek, w tym pozycji dla dzieci, legend o Koninie oraz powieści historycznych.

Druga wystawa to ponad trzystu kart świątecznych zbieranych od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku przez Alicję Wardęcką-Gościńską - muzykologa, nauczyciela. Wśród koninian znaną z popularyzowania sylwetki kompozytora Witolda Friemanna.

Uwaga! konkurs!

Wśród bożonarodzeniowych zbiorów pani Alicji znajduje się karta o innej tematyce. Zapraszamy do znalezienia tej jednej - wielkanocnej.

Na pierwszych dziesięciu uważnych obserwatorów czekają upominki książkowe.

Zapraszamy do oglądania wystaw, a po rozszyfrowaniu naszej zagadki - do odebrania nagrody w czytelni MBP.