"Garnijcie się do czytania książek!" (Jakub Bojko)

Opublikowano: 04.06.2014

W pochmurny deszczowy dzień (3.06) Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul. Dworcowej odwiedziła młodzież z Gimnazjum nr 3 w Koninie. Podróż po bibliotece  zaczęła się od przedstawienia działów miejskiej książnicy. W Czytelni Książek uczniowie dowiedzieli się, kto może korzystać z księgozbioru i zbiorów specjalnych oraz jak należy zachowywać się w dziale. Obejrzeli najciekawsze starodruki, reprint książki rękopiśmiennej, książki-miniaturki oraz zbiory graficzne. Dzięki „Słownikowi geograficznemu..." poznali przemysł dziewiętnastowiecznego Konina.

W Czytelni Internetowej gimnazjaliści zobaczyli kopię książki i czasopisma na mikrofilmie, który odczytali dzięki specjalnemu urządzeniu, zwanemu czytnikiem.

W Czytelni Prasy nasi goście mogli skorzystać z prasy bieżącej wyłożonej na regałach. Dowiedzieli się również, co należy zrobić, aby skorzystać z prasy przechowywanej w magazynach.

Kolejnym działem, który zwiedzili uczniowie, była Wypożyczalnia Książki Mówionej i Zbiorów Muzycznych. Zapoznali się tam z regulaminem, katalogami oraz wszystkimi rodzajami zbiorów. Największym zainteresowaniem, tradycyjnie, cieszyła się książka pisana alfabetem Braille'a oraz płyty analogowe, których nasi goście mogli posłuchać.

Następnie gimnazjaliści zeszli do piwnic zobaczyć byłe sejfy bankowe, które obecnie są magazynami prasy.

W Wypożyczalni Głównej młodzież dowiedziała się: w jaki sposób gromadzimy i przechowujemy zbiory oraz o możliwościach ich wypożyczania bądź rezerwacji. Zaznajomiła się też z komputerowym programem wyszukiwawczym „SOWA" oraz regulaminem działu. Były to podstawowe informacje charakteryzujące funkcjonowanie Wypożyczalni Książek.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z biblioteką młodzież będzie garnęła się do czytania książek (...) przecież chłop bez oświaty jest prawdziwym kołkiem w płocie. (Jakub Bojko)

There are no images in the gallery.