Jej wysokość Żyrafa - lekcja biblioteczna w Bajkolandii

Opublikowano: 22.06.2023

W 2023 roku Pierwszy Dzień Lata przypada na 21 czerwca (środa), przywitał on nas letnim upragnionym deszczykiem. Aż miło się zrobiło po tych upalnych dniach. Tego dnia również obchodzimy Dzień Żyrafy, który z został ustanowiony z inicjatywy Fundacji Ochrony Żyraf. Ma on na celu ochronę tego najwyższego gatunku ssaka na świecie. Te dni ładnie się ze sobą komponują, bo w najdłuższy dzień roku obchodzimy dzień zwierzęcia o najdłuższej szyi.

Właśnie o tych zwierzętach, które stanowią nierozerwalny krajobraz Afryki, rozmawialiśmy (Filia „Chorzeń”) z przedszkolakami w przedszkolu „Bajkolandia”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały ciekawostek z życia żyrafy, między innymi o tym, że posiadają ogromny apetyt, bo jedzą ponad 40 kilogramów dzienne, a że żywią się liśćmi i to na jedzenie poświęcają około 20 godzin. Dlatego żyrafom nie zostaje dużo czasu na sen, większość z nich ma od około 10 minut do dwóch godzin snu dziennie i śpią najczęściej na stojąco. Pokarm swój znajdują na drzewach, dlatego potrzebna jest długa szyja, która liczy siedem kręgów tak jak u człowieka, z tym że każdy pojedynczy kręg żyrafy jest duży, mierzący do 25 centymetrów długości, a wzory łatek na żyrafie są zupełnie wyjątkowe. Nie ma dwóch identycznych okazów, a ich odcień świadczy o wieku zwierzęcia.

Dzieci obejrzały także filmik edukacyjny „Żyrafa”, które uzupełnił wiadomości o życiu jej wysokości.Następnie przeprowadziliśmy interaktywną zabawę, w której maluchy mogły naśladować ruchy zwierzęcia do piosenki, pt.:” Żyrafa”. Przed przystąpieniem do warsztatów plastycznych, przedszkolaki wysłuchały opowiadania Bartka Brosza, pt.: „Gdzie się zmieści żyrafa?”, traktujące o tym, gdzie zmieścić żyrafę, gdyby była wymarzonym zwierzakiem.

Dzieci z „Bajkolandii” z tym problemem poradziły sobie, albowiem ich żyrafa zmieściła się na kartonie w formacie A1. Zadaniem ich było na wcześniej narysowanym zwierzęciu nienaklejenie łatek, dzieci musiały wykazać się spostrzegawczością, by każda łatka niczym w puzzlach znalazła się na odpowiednim miejscu. Spotkanie w przedszkolu o pani żyrafie było nie tylko edukacyjne, ale również zabawne i kreatywne.

Pożegnaliśmy się w miłej atmosferze, a bibliotekarka otrzymała od dzieci i opiekunów akt podziękowania za aktywne uczestnictwo w życiu przedszkola.Podczas spotkanie nie mogło zabraknąć propagowania akcji „Mała Książka Wielki Człowiek” oraz „TataTeżCzyta”.