Wychowanie młodego czytelnika w Filii "Łężyn"

Opublikowano: 04.03.2020

Klasa druga ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Koninie, wraz z wychowawczynią, odwiedziła Filię "Łężyn”, aby poznać pracę bibliotekarza, księgozbiór biblioteczny, zasady panujące w bibliotece.

Na pozór biblioteka wygląda nieco inaczej, z punktu widzenia nawet najmłodszego czytelnika. Niektórym dzieciom wydaje się nawet, że pani w bibliotece przeczytała wszystkie książki.

Tym razem jednak nasi najmłodsi czytelnicy dowiedzieli w jaki sposób ułożone zostały wszystkie książki na półkach, o porządku numerycznym, alfabetycznym, a także tematycznym, o innych pracach jakie wykonuje się na co dzień w bibliotece.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały pogadanki, przyglądały się książkom, zadawały pytania. Pani bibliotekarka omawiała książki z różnych dziedzin wiedzy, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Poinformowała czytelników, że mogą korzystać z katalogu online Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie i zaglądać na stronę Biblioteki. Pokazano też archiwalny fragment dawnego katalogu kartkowego. Choć już od pewnego czasu uczniowie tej klasy odwiedzają bibliotekę, to przypomniano im o ABC zasad dobrego zachowania podczas pobytu w bibliotece. Przypomniano także o dbałości o książki.

Atrakcją spotkania było zaskoczenie dla pani bibliotekarki, gdyż czytelnicy zaplanowali przeprowadzenie wywiadu, a wcześniej przygotowali sobie pytania. Pytań było mnóstwo, niektóre zawodowe, a niektóre bardziej osobiste, ale zawsze wiążące się z pracą w bibliotece, czy książką. Miła atmosfera spotkania sprawiła, że lekcja biblioteczna przebiegła bardzo szybko. Nasi najmłodsi czytelnicy już zapowiedzieli kolejne odwiedziny. Zapraszamy!