Skip to main content

Spotkanie autorskie z Beatą Dżon-Ozimek

Opublikowano: 30.06.2023

Beata Dżon-Ozimek współautorka książki Ptaki krzyczą nieustannie była gościem w MBP w Koninie (środa, 28 czerwca). Przedstawiła naszym czytelnikom historię Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz. Człowieka wrażliwego, wykształconego, który od dziecka interesował się ptakami.

Günther Niethammer bardzo szybko awansował i dostał się do elity niemieckich naukowców.Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy.

Podczas spotkania zarówno nasz gość i czytelnicy zastanawiali się dlaczego wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawiło, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powiedział na ten temat ani słowa? Jak to możliwe, że ceniony naukowiec bez wahania i bez zastrzeżeń daje się wciągnąć w narodowosocjalistyczny aparat terroru, gotowy jest nawet służyć jako strażnik w Auschwitz, gdzie jak gdyby nigdy nic kontynuuje badania ornitologiczne.

Spotkanie poprowadziła Anna Pilarska dziennikarka portalu LM.pl.,a na Polski Język Migowy tłumaczyła Karina Akseńczuk .

Po spotkaniu Beata Dżon-Ozimek podpisywała książki, były też wspólne zdjęcia.