Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską

Opublikowano: 24.06.2021

Plakat promujący spotkanie z Elżbietą Cherezińską.Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie (MBP w Koninie) zaprasza na spotkanie autorskie online z Elżbietą Cherezińską, które odbędzie się 5 lipca 2021 roku o godzinie 18.00. Spotkanie poprowadzi Iwona Krzyżak z portalu LM.pl

Elżbieta Cherezińska – polska pisarka i teatrolog. Autorka popularnych powieści historycznych.

W 2005 roku zadebiutowała napisaną wspólnie z Szewachem Weissem jego literacką biografią zatytułowaną Z jednej strony, z drugiej stronyW 2008 roku ukazała się książka Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum opowiadająca od kulis historię łódzkiego getta.

W 2009 zwróciła się w stronę powieści historycznych opisujących wczesne średniowiecze, publikując Sagę Sigurn. Pierwszą część cyklu Północna droga opowiadającego o wikingach z przełomu dziesiątego i jedenastego wieku. Kolejne części tego cyklu to:

• Ja jestem Halderd (2010),
  • Pasja według Einara (2011),
  • Trzy młode pieśni (2012).

Na historii Piastów oparte są dwa inne cykle. Pierwszy cykl Odrodzone królestwo opowiada o rozbiciu dzielnicowym i składa się z pięciu części:

• Korona śniegu i krwi,
  • Niewidzialna korona,
  • Płomienna korona,
  • Wojenna Korona,
  • Odrodzone Królestwo.

Natomiast w drugim cyklu Królowa i Hardej autorka opowiada losy Świętosławy-Sygrydy, która była siostrą Bolesława Chrobrego oraz królową Danii, Szwecji i Norwegii.

Odmienną tematykę ma wydana w 2013 roku książka Legion. Wyróżniona przez Magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku. Przedstawia ona losy brygady świętokrzyskiej po zakończeniu drugiej wojny światowej. Natomiast Turniej cieni, który rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Afganistanie, przedstawia losy kilku Polaków na tle konfliktu mocarstwowych interesów w Azji Centralnej.

Spotkanie odbędzie się wyłącznie w trybie online poprzez:

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Konin lubi książki 6.