Spotkanie z prof. Ewą Kraskowską

Opublikowano: 24.01.2022

Plakat promujący spotkanie z prof. Ewą Krakowską. (projekt: Aleksandra Jurgielewicz)

Uwaga!

Spotkanie z prof. Ewą Kraskowską, autorką książki „Ksiądz Kaingba, mój dziadek", ze względu na rosnącą liczbę zakażeń i na prośbę autorki zostało odwołane. O nowym terminie spotkania poinformujemy.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Ewą Krakowską, autorką książki „Ksiądz Kaingba, mój dziadek”.
Spotkanie odbędzie się 28 stycznia 2022 r., o godz. 17.30, w siedzibie głównej biblioteki przy ul. Dworcowej 13.

Ksiądz Kaingba, mój dziadek, to niezwykle ciekawa i zaskakująca książka o wielu płaszczyznach. Autorka sprawnie i lekko prowadzi czytelników meandrami biografii swojego dziadka, od chwili uprowadzenia go z dalekiej Mandżurii po kres jego życia w Poznaniu, przeplatając opowieść wątkami autobiograficznymi.

Ta książka, to również dzieło na kształt klasycznego stammbaum – drzewa rodowego, dzięki któremu poznajemy przede wszystkim członkinie rodu Kraskowskich.
W książce odnajdujemy również wątek koniński. W Koninie żył (i zmarł w roku 1928) Jakub książę Ghika, przybrany ojciec głównego bohatera, co było powodem, dla którego młody ksiądz Józef Kaingba swą mszę prymicyjną odprawił w kościele św. Bartłomieja (fara) w 1924 r.

Tak o książce pisze portal lubimyczytac.pl:

Urodzone na początku XX wieku w rodzinie mandżurskiego wieśniaka dziecko zostaje polskim katolickim księdzem – tak w jednym zdaniu streścić można żywot Józefa Kaingby (1900-1988). Nawet ta lakoniczna informacja jest już sama w sobie intrygująca, a jeśli dodać do niej wojnę rosyjsko-japońską, wieloletni romans z uroczą dziewczyną z kościelnego chóru, nieślubne dziecko, okupacyjne perypetie i zażyłą przyjaźń z Ludwikiem Solskim, biografia Józefa obrasta w zdarzenia godne vie romancée. Ponad trzydzieści lat po jego śmierci starannie rekonstruuje ją i opowiada wnuczka księdza Kaingby, Ewa Kraskowska. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny (fotografie, dokumenty) zaczerpnięty z domowych zbiorów autorki oraz z różnych archiwów.”