Bajkowo, kolorowo na poważnie i wesoło 2

Opublikowano: 31.08.2021

Wakacje z Filią „Chorzeń” upłynęły pod znakiem wspaniałej zabawy, ale nie tylko. Każdy blok programowy zawierał inny temat, na który został przygotowany materiał edukacyjny. Tak więc dzieci mogły same decydować, w którym z nich chcą uczestniczyć.

Był to czas mile spędzony, a przy okazji dzieci mogły poszerzyć swoja wiedzę, wykazać się umiejętnościami plastycznymi i spotkać się z rówieśnikami.

W czasie całych wakacji zrealizowanych zostało osiem spotkań, natomiast w miesiącu sierpniu odbyły się trzy.

Czwartek, piątego sierpnia, to wirtualna wędrówka z Guciem po naszym kochanym mieście Koninie.
Jak podróż, to i pamiątki z podróży. Razem zrobiliśmy piękne fotoobrazy z zabytkami Konina oraz imitacje słupa drogowego, które na pewno będą fantastyczną pamiątką z tej wyprawy.
Całość dopełnił teatr obrazu kamishibai Gucio Zaczarowany. Dla przypomnienia ilustracje zostały wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie.

Kolejny czwartek, 12 sierpnia, to wizyta doktora Witaminki, który opowiedział nam jak zdrowo żyć.
W rolę Pana Doktora Witaminki, wcielił się zaprzyjaźniony z biblioteką pan Jakub, student chemii. Dzięki jego wykładowi poznaliśmy magiczne właściwości witamin. Jednakże wśród witamin prym wiodła witamina C, która jest lekiem na wszystko, a do tego jeszcze świetnie nadaje się do przeprowadzania ciekawych eksperymentów.
Nasz gość zademonstrował, jak wykrywać witaminy w owocach i produktach spożywczych, które są potrzebne dla prawidłowego rozwoju człowieka. Podczas spotkania zostały przeprowadzone różne ciekawe doświadczenia:

• magiczne właściwości witaminy C spowodowały kolorowy chaos i wytworzyły chemiczny sygnalizator świetlny,
  • samopompujący się balonik,
  • chemiczne jo-jo,
  • w ramach relaksu zrobiliśmy slime, czyli glutka z kleju,
  • bańki w bańce, które utworzyły ciekawe bańkowe kompozycje.

Aby lepiej zrozumieć działanie mydła i dlaczego ono myje? Stworzyliśmy micele (dzieciom skojarzyła się z koronawirusem), na podstawie której prowadzący wyjaśnił jej działanie i jak pozbyć się brudu.
Były to bardzo interesujące zajęcia, nasz Pan Doktor Witaminka przygotował atrakcji co niemiara, a do tego jeszcze każdy z uczestników mógł się poczuć po trosze chemikiem. Wydawałoby się, że to, co się działo to magia, ale nic z tych rzeczy, to była prawdziwa chemia.

Ostatnie sierpniowe spotkanie (26 sierpnia) to spotkanie z Ekoludekiem.
Nasz bohater został zrobiony z plastikowych elementów. A to dlatego, że na tapecie było tworzywo sztuczne - plastik. Dużo ciekawych informacji pozyskaliśmy, opierając się na książce, pod tytułem Plastik fantastik?
Zadaliśmy sobie pytanie:

Czy potrafimy wyobrazić sobie nasze życie bez plastiku?

Plastik i tworzywa sztuczne są nam potrzebne, jednak powinny być one przez nas mądrze wykorzystywane. W obecnych czasach każdego dnia mamy kontakt z różnego rodzaju plastikiem. Ubrania, szczoteczki do zębów, zabawki, szerokie zastosowanie ma on również w medycynie. Plastik jest wszędzie, musimy korzystać z niego z głową. Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów możemy przyczynić się do procesu powtórnego ich wykorzystania i ponownego wyprodukowania przedmiotów codziennego użytku.
Z plastiku można uzyskać między innymi:

• długopisy,
  • folie,
  • opakowania,
  • butelki,
  • zabawki,
  • buty sportowe,
  • bluzy z polaru.

O zasadach segregowania przypomniał nam filmik Dzieci segregują.

Spotkanie nasze zakończyliśmy hasłem Kochamy Naszą Planetę, a wiersz Nasza planeta Bożeny Forma, w pełni oddaje naszą miłość do otaczającego nas świata.

Kochamy nasza planetę
przecież na niej mieszkamy,
chcemy, by była piękna
dlatego o nią dbamy.

Nie zaśmiecamy lasów
w nich żyją ptaki zwierzęta,
to nasi przyjaciele
każdy o nich pamięta.

Chcemy mieć czystą wodę
w jeziorach i oceanach,
chcemy, by słońce świeciło

I tak oto stanęliśmy już u kresu wakacji. Bardzo szybko one minęły zawłaszcza, że wyczekiwaliśmy kolejnych czwartków, by się spotkać w bibliotece. Było nam miło i sympatycznie. Filia „Chorzeń” dziękuje wszystkim uczestnikom, zarówno tym najmłodszym, jak i tym trochę starszym.

Jednocześnie zapraszamy już na te, które odbędą się w niedalekiej przyszłości i oczywiście zachęcamy do korzystania ze zbiorów Biblioteki.