Gosławice w obiektywie Pawła Szczepaniaka

Opublikowano: 04.09.2020

Gosławice, kiedyś osada, potem gmina wiejska, obecnie dzielnica Konina. Malowniczo położone nad brzegiem Jeziora Gosławskiego szczycą się historią sięgającą daleko w przeszłość.

Jeszcze niedawno istniały dowody na to, że stał tu gród, a w archiwach państwowych można znaleźć dokumenty już z trzynastego wieku świadczące o tym, że działy się tu rzeczy ważne, historyczne. Zapiski sprzed wieków pozwalają na odtworzenie, przynajmniej w części, ciekawych dziejów zamku, kościoła i parafii, życia mieszkańców.

Namacalnym dowodem dawnej świetności są obiekty zabytkowe i przemysłowe. Część z nich została odrestaurowana i udostępniona zwiedzającym, część nadal funkcjonuje jako zakłady pracy, czy miejsce kultu, niektóre z nich są tylko elementami krajobrazu.

Paweł, nasz kolega, od kilkunastu lat mieszkaniec Gosławic, z wykształcenia informatyk, z zamiłowania fotograf. Chętnie dzieli się z nami swoją pasją i pozwala cieszyć oko tym, co uda mu się utrwalić na kliszy.

Zaprosiłyśmy Pawła na spacer, po jego Gosławicach, oczywiście z aparatem fotograficznym. Naszym celem, a raczej celem obiektywu Pawła były miejsca, które są charakterystyczne dla Gosławic. Chętnie podjął się roli przewodnika.

Zapraszamy do obejrzenia relacji, która powstała dzięki pomysłowi i zaangażowaniu zespołu Filii "Gosławice", w ramach Wakacje 2020 w bibliotece.