Wakacyjne biuro podróży Biblio-Łężyn

Opublikowano: 12.08.2021

Filia „Łężyn” zaoferowała swoim czytelnikom wycieczkę na hiszpańską wyspę Majorkę (hiszp. Mallorca).

Lato to czas wyjazdów, relaksu, wypoczynku i odkrywania nowych miejsc. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego w naszej filii można było odbyć podróż w inny sposób. Posłużyły do tego różnorodne pomoce dydaktyczne, atlasy geograficzne, przewodniki turystyczne, internet oraz rozmaite pamiątki pochodzące z samej wyspy:

• widokówki,
  • magnesy,
  • figurki,
  • długopis,
  • lusterko,
  • zakładki do książek,
  • podkładka pod myszkę,
  • muszelki,
  • kamyki,
  • kulki z nadmorskiej trawy i inne.

Dzięki atlasom i informacjom z Internetu można było określić położenie geograficzne wyspy, klimat, ukształtowanie terenu i zasięgnąć wiedzy, dotyczącej gorącej Majorki, która znajduje się na Morzu Śródziemnym. Należy ona do regionu Hiszpanii obejmującego archipelag wysp Balearów z klimatem śródziemnomorskim. Zbudowana jest głównie z wapieni mezozoicznych, natomiast w części centralnej posiada urodzajną nizinę, na której uprawia się owoce i warzywa, głównie oliwki, winorośla, figi, truskawki i cytrusy. Wyspę zamieszkuje ponad 800 tysięcy ludzi, językiem urzędowym jest hiszpański i kataloński. Mieszkańcy utrzymują się w 90% z turystyki.

Podczas bibliotecznej podróży zwrócono uwagę na historię wyspy, począwszy od jej pierwszych mieszkańców. Już 1000 lat p.n.e. jako pierwsi zajęli ją Fenicjanie pochodzący z terenów dzisiejszego Libanu, Zachodniej Syrii i północnego Izraela. Następnie przez kilka wieków na wyspie panowali Grecy. Z wyspy wywodzili się procarze, którzy brali udział w wojnach punickich. Od nich to właśnie pochodzi nazwa archipelagu (ballein, czyli strzelać z procy).

W swej historii Majorka była wielokrotnie łupiona przez piratów. W starożytności należała do Rzymian, założycieli stolicy wyspy, Palma de Mallorca. Mówi się, że to mała Barcelona. Symbolem Palmy jest katedra gotycko-renesansowa, budowana przez przeszło cztery stulecia. Majestatyczna budowla stoi tuż nad morzem, dlatego nazywana bywa również Katedrą Morza. Dzięki Internetowi można było zajrzeć do jej bogatych wnętrz, przyjrzeć się witrażom, rozetom, sklepieniu i innym elementom charakterystycznym dla tego rodzaju architektury.

Pośród górzystych terenów wyspy położone jest niewielkie miasteczko Valldemossa. Charakteryzuje się ono urokliwymi wąskimi uliczkami z malutkimi kutymi balkonami i drewnianymi okiennicami. Drzwi wejściowe do mieszkań dekorują różnorodne donice z kwiatami. W miasteczku znajduje się dawny klasztor Kartuzów, w którym w drugiej połowie lat trzydziestych dziewiętnastego wieku ze względu na gruźlicę przebywał nasz wybitny kompozytor Fryderyk Chopin. W miejscu tym mieści się muzeum kompozytora, gdzie można obejrzeć wiele pamiątek, w tym nawet pośmiertną maskę, pianino, nuty, listy, rękopisy. Od lat w Valldemossie odbywa się co roku Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Na spotkaniu z bibliotecznym biurem podróży była również możliwość udania się do Porto Cristo, w celu wejścia do jaskini krasowej Cuevas del Drach, należącej do Zespołu Smoczych Jaskiń. Wnętrze jaskini cechuje bogata szata naciekowa i podziemne jezioro Martel. Specjalnie dla turystów odbywają się tam przejażdżki na łodziach, a nawet koncerty muzyki Chopina. Nastrój koncertów podkreśla barwne oświetlenie, tajemniczość i aura miejsca.

Biblioteczne biuro podróży postanowiło jeszcze uatrakcyjnić zwiedzanie wyspy o przejazd odrestaurowanym stuletnim pociągiem elektrycznym. Można było dotrzeć do wielu malowniczych i urokliwych plaż z błękitną, ciepłą wodą morską, przyglądać się charakterystycznym zabytkowym wiatrakom, zatrzymywać przy punktach widokowych, aby podziwiać krajobrazy, a przy odrobinie szczęścia ujrzeć przemykające jaszczurki, których jest na wyspie bardzo dużo.

Urozmaiceniem wycieczki okazała się też możliwość skorzystania z kamer zainstalowanych na Majorce. Dzięki komunikacji internetowej można było zobaczyć, co aktualnie dzieje się w tej malowniczej części świata. Majorka to miejsce, w którym zapewne wielu czytelników chciałoby zamieszkać.

Po zakończeniu podróży nastąpił czas na podzielenie się wrażeniami z wycieczki. Zajęcia dopełniły wykonane prace plastyczne. Czekamy na chętnych do udziału w kolejnych wycieczkach z bibliotecznym biurem podróży Biblio-Łężyn.