"Baśniobór"...baśni dar czyli politycy dzieciom

Opublikowano: 04.04.2014

2 kwietnia, dzień, w którym urodził się Hans Christian Andersen, i w którym ustanowiono ważne święto: "Światowy Dzień Książki dla Dzieci". Co roku obchodzone, co roku w innym kraju ma swojego gospodarza. I co roku na jego cześć powstaje nowy plakat i nowe motto. Rok 2014 należy tym razem do Irlandii, jest więc plakat i jest motto: "List do dzieci całego świata". Jego autorką jest Siobhan Parkinson.

Piękne przesłanie wraz z plakatem zostało rozesłane do innych państw w nadziei, że dotrze do wszystkich zakątków dziecięcego świata, do ich serc, umysłów i wrażliwości. To tam czeka Ona, cicha i tajemnicza, subtelna i niewymagająca, jednocześnie zachłanna na smaki, zapachy, kolory i przygodę... Wyobraźnia, to jej imię. Każdy zna ją osobiście, nosi w sobie i czeka na moment, w którym się obudzi. To prawdziwa dama, kto ją zna, ten wie, że każdego potrafi oczarować. Wystarczy, że raz jeden chwyci za serce i już całe należy do niej. Nasi dzisiejsi goście przyszli do nas już "zarażeni", na szczęście. My czekamy na tych, którzy jeszcze nie pozwolili jej się w sobie rozgościć. Może pomogą im w tym podarowane Filii dla Dzieci i Młodzieży przez posła Jacka Kwiatkowskiego książki...?

..."Baśniobór" to młodzieżowy cykl fantastyczny, podarunek, który być może da początek akcji rozpowszechniania literatury dziecięcej i promowania czytelnictwa w Koninie przez polityków. Wśród nich i osób życzliwych dzieciom i młodzieży z pewnością nie brakuje chętnych, by dołączyć do tej szlachetnej idei. Każda podarowana książka została okraszona autografem popularnego polityka. Podpisują się pod nią m.in. Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Robert Kwiatkowski czy Artur Dębski, z posłem Jackiem Kwiatkowskim na czele. Może dołączą się do tej, rozwijającej umysły i wyobraźnię idei, konińscy politycy, może liczni przedsiębiorcy... kto wie... Wszak wszyscy wiemy, zwłaszcza my, dorośli, jak budować, rozwijać i wzmacniać potrafi dobra lektura. Każdy kiedyś na swoją trafi, a gdy już znajdzie pierwszą, nie przestanie szukać kolejnych.

Dziś, 2 kwietnia, w "Światowy Dzień Książki dla Dzieci", zasłuchały się w historie książkowych bohaterów pierwszaki z klasy integracyjnej, ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie. Jedną z tych historii była opowieść o chłopcu, który nie chciał się uczyć, o muchach nie dających się złapać, o kleksie powstałym z prawdziwego atramentu i najprawdziwszego pióra, choć tylko kaczego. Prawdziwy atrament i prawdziwe pióro  znalazły się, ku uciesze dzieci, i w naszej bibliotece. Można było pobawić się w skryby, wypróbować osobiste autografy i postawić własne kleksy. Szkoda tylko, że nie na pergaminie...najprawdziwszym na świecie.

There are no images in the gallery.