Skip to main content

Spotkanie z Guciem w 140. rocznicę wydania „Gucia zaczarowanego” Zofii Urbanowskiej

  środa, 15.05.2024
  Czytelnia MBP w Koninie
ul. Dworcowa 13
Konin
  wstęp wolny w godzinach pracy biblioteki
  Wystawy

W dniu 15.05.2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie została otwarta wystawa towarzysząca imprezie czytelniczej Spotkanie U Pani, która dała nam Gucia. Okazją do zorganizowania wystawy Spotkanie z Guciem jest przypadająca w tym roku 140. rocznica wydania „Gucia zaczarowanego” autorstwa naszej patronki, Zofii Urbanowskiej, ale też 175. rocznica urodzin pisarki i obchodzone 15 maja imieniny.

Głównymi eksponatami wystawy są przedwojenne wydania „Gucia zaczarowanego” :

  • wypożyczone na tę uroczystość, ze zbiorów WBP w Łodzi – Muzeum Książki Dziecięcej, wydanie pierwsze z 1884 r.,
  • użyczone przez prywatnych kolekcjonerów, tłumaczone na język czeski („Zaklety Gustavek”), wydanie z 1911 r. będące własnością MBP w Koninie wydanie z 1908, 1917 i 1932 r. oraz tłumaczone na język francuski („La mouche bleue”) wydanie z 1908 i 1914 r.

Na wystawie zaprezentowano też :

  • powojenne wydania „Gucia zaczarowanego”, zarówno w formie książkowej jak i na płytach CD,
  • opracowanie tej najbardziej znanej opowieści dla dzieci i w opinii wielu krytyków najlepszej książki Zofii Urbanowskiej,
  • wspomnienia z czytania utworu, będącego inspiracją w twórczości znanych pisarzy : Czesława Miłosza, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Różewicza i Aleksandra Wata.

Uzupełnieniem wystawy jest przedstawienie drogi życiowej pisarki „Z ziemi konińskiej do Warszawy i z powrotem” oraz jej dorobku literackiego.

Do obejrzenia wystawy o sympatycznym Guciu, przemienionym w muchę, zapraszamy na piętro przy Czytelni, do 15 czerwca, w godzinach otwarcia biblioteki.