„Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego” – wykład historyka i reżysera Dariusza Srzednickiego

Opublikowano: 01.03.2018

Plakat promujący spotkanie z Dariuszem Srzednickim.We wtorek, 6 marca, o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie odbędzie się spotkanie z Dariuszem Srzednickim, który przedstawi prywatne życie Józefa Piłsudskiego ze specjalnym uwzględnieniem kobiet, które w tym życiu odegrały ważne role.

Spotkanie odbędzie się z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, w ramach cyklu imprez Miasto Kobiet. Organizatorami są: Miasto Konin i Miejska Biblioteka Publiczna.

Dariusz Marek Srzednicki podczas prelekcji Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego skupi się na prywatnym życiu Komendanta.

Miał kilka pań bliskich sercu: krewnych, żon, przyjaciółek. Wśród najbliższych mu kobiet można wymienić: matkę – Marię z Billewiczów Piłsudską, ukochaną siostrę – Zofię Piłsudską-Kadenacy, pasierbicę – Wandę Juszkiewicz oraz córki – Wandę Piłsudską i Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską.

Pierwszą ukochaną była Leonarda Lewandowska. Kolejne to żony: Maria Juszkiewicz, Aleksandra Szczerbińska. Wreszcie towarzyszące mu pod koniec życia przyjaciółki – Eugenia Lewicka i Jadwiga Burhardt. Niektórzy biografowie doszukują się także związków pomiędzy Marszałkiem a poetką Kazimierą Iłłakowiczówną, pełniącą w latach 1926-1935 funkcję jego sekretarki.

Dariusz Marek Srzednicki – autor około dwudziestu filmów dokumentalnych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego oraz problematyki zbrodni radzieckich popełnionych w Polsce; również scenarzysta i reżyser kilku przedstawień teatralnych i teatralno-plenerowych, między innymi Nasza konstytucja, Tajemnice życia Ziuka i Józefa (premiera w Warszawie, listopad 2002) oraz Marszałek z pejzażem miasta w tle.

Jeszcze w czasie studiów uniwersyteckich, w latach osiemdziesiątych, publikował w periodykach ogólnopolskich i prasie codziennej artykuły propagujące niepopularnego w ówczesnej historiografii Józefa Piłsudskiego i okres dwudziestolecia międzywojennego.

Bezpośrednio po studiach, podjął się pisania doktoratu. Od początku lat dziewięćdziesiątych w Telewizji Polskiej (TVP), początkowo w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym, a później w Bydgoszczy. W latach 1996-1998 w TVP Białystok, następnie w telewizji komercyjnej. Od 2000 roku w Warszawie.

Autor wielu odczytów publicznych poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu, wygłaszanych poza granicami kraju.

Wstęp wolny.