O chorobie w Filii „Chorzeń”

Opublikowano: 18.10.2023

Oswajanie chorób nowotworowych i lęków z nimi związanych to szczytna idea, z którą od wielu lat wychodzi w świat Fundacja „Iskierka”. Zwrócenie uwagi na choroby onkologiczne w życiu dziecka to temat ważny nie tylko dla chorego i jego najbliższej rodziny, ale i dla środowiska, w którym dana rodzina funkcjonuje. Szkoła, przyjaciele, znajomi, lekarze, pielęgniarki... Wszystkie te grupy odgrywają istotną rolę w procesie doświadczania choroby. Ich obecność w tych trudnych chwilach jest nieoceniona, wsparcie najbliższych potrafi przenosić góry i jest nieodłącznym elementem podczas diagnozy, leczenia i dochodzenia do zdrowia. Pomimo empatii i chęci pomocy często występuje ogromny lęk przed rozmową z osobą chorą, nie wiemy jak się zachować. Dlatego Fundacja „Iskierka” wyszła z propozycją do młodego czytelnika, którą jest książka Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera pt.: „O, choroba”.
Stworzenie tej książki to jednocześnie zaproszenie do rozmowy. Taką okazję przygotowała w swojej przestrzeni Filia „Chorzeń”, której gośćmi 17 października byli uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie.

Prezentacja na temat chorób onkologicznych u dzieci, profilaktyki, wsparcia osób najbliższych, objawów i lęków z nimi związanych, a także obecność i prelekcja szkolnego psychologa Pana Piotra Kłysa – to wszystko odbyło się w bibliotece na Chorzniu. Pokrótce została zaprezentowana również wspomniana książka będąca jakby motorem do tego typu działań, i do której zapoznania się serdecznie zapraszamy. Książka napisana i zilustrowana w postaci komiksu jest nieszablonowa w swojej formie i treści. Dialogi w niej zawarte, postaci i historie powstały dzięki rozmowom jej autora z dziećmi chorymi onkologicznie. To opowieść pełna emocji, humoru, wytłumaczeń i „przygód w ciele”. Oswaja, zaznajamia, godzi się z gniewem, złością, buntem, ale też odpala petardę pozytywnego myślenia.

Adela, 12-letnia dziewczynka, która jest bohaterką tej opowieści, po rocznych zmaganiach z białaczką limfoblastyczną wraca do zdrowia. Wraca odnowiona, w głowie i w sercu, a razem z nią zmienia się cały jej świat.. Zarówno Adela jak i jej książkowi przyjaciele są postaciami fikcyjnymi, jednakże należy ich utożsamiać z każdym dzieckiem chorującym onkologicznie.