Prelekcja historyczna w Filii "Łężyn"

Opublikowano: 30.03.2023

Filia „Łężyn” zainicjowała spotkanie uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 11 im. Floriana Marciniaka w Koninie, z dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, Damianem Kruczkowskim. W szkole trwa Tydzień Nauki, dlatego nasza biblioteka będąca instytucją kultury, adekwatnie wpisała się w program tych obchodów.

Prelekcja dyrektora dotyczyła tematyki rozwoju bibliotekarstwa na świecie, począwszy od starożytności, poprzez kolejne epoki, a skończywszy na współczesności i bibliotekarstwie konińskim. Istotą wykładu było także zwrócenie uwagi naszych młodych czytelników na rolę obecnej biblioteki, jako miejsca kulturalnego, miejsca spotkań, dyskusji, różnorodnych działań społecznych, organizowania wydarzeń, a nie tylko udostępniania książek.

Kolejnym istotnym punktem treści prelekcji było uzmysłowienie słuchaczom, jak wielu znanych ludzi pochodzi z naszego miasta, bądź jest z nim związanych poprzez inne sławne osoby, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Oznacza to, że każdy z ósmoklasistów jest ważny i może w przyszłości zapisać się jako ktoś znany, bądź mieć ważne osiągnięcia. Dyrektor jednocześnie zwrócił uwagę, iż miasto Konin leży w doskonałym, centralnym punkcie na mapie naszego kraju, wskazując pozytywy tego położenia.

Na zakończenie spotkania opowiedział ogólnie o swoich zainteresowaniach i pasjach. W podsumowaniu podkreślił wagę historii, która była, jest i będzie, a każdy człowiek tworzy tę historię, dlatego warto rozmawiać ze starszymi ludźmi, a nawet spisywać ich historie, i wspomnienia z życia.