Juliusz Kossak – protoplasta artystycznego rodu Kossaków

Opublikowano: 01.02.2019

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie (MBP), przy ul. Dworcowej 13, zaprasza na wystawę z okazji sto dwudziestej rocznicy śmierci Juliusza Kossaka.

W ośmiu gablotach można obejrzeć liczne reprodukcje, książki i artykuły z czasopism dokumentujące życie i twórczość tego wybitnego artysty. Zdjęcia w  antyramach przedstawiają dzieje artystycznego rodu Kossaków.

Ekspozycja składa się z trzech części:

1. Nestor znamienitego rodu - dotycząca biografii Kossaka.
  2. Siąszycki romans - od tego się zaczęło - część dokumentująca ważny epizod w życiu Juliusza Kossaka związany z Ziemią Konińską. Właśnie tu poślubił swoją żonę, Zofię Gałczyńską, córkę Wojciecha Wosia z Siąszyc herbu Sokola. Ślub miał miejsce w kościele w Grochowach.
  3. Wielki artysta czy rzemieślnik – przedstawiająca dorobek artystyczny J. Kossaka.

Wystawa powstała ze zbiorów biblioteki i można ją oglądać w godzinach otwarcia instytucji, na I piętrze przy Czytelni.

Zapraszamy.