Konin dla Niepodległej - Wyspa Wolności

Opublikowano: 14.02.2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie (MBP) zaprasza 27 lutego 2018 roku o godzinie 12.30  na otwarcie wystawy Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu.

Celem wystawy jest zaprezentowanie atmosfery i wyjątkowości założonej w 1839 roku Biblioteki Polskiej w Paryżu. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 roku skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym między innymi: Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu.

Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą wyspą wolności.

Na dwudziestu, tworzących wystawę, planszach w interesujący sposób pokazana została historia Biblioteki, sylwetki jej twórców i wizerunki najcenniejszych zbiorów:

• rękopisów,
  • starodruków,
  • map,
  • dzieł sztuki i innych pamiątek, które gromadzone są od niemal dwustu lat.

Zobaczymy rękopisy Adama Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Fryderyku Chopinie – autografy muzyczne, jego fotel i pukiel włosów. Z ogromnego zbioru cymeliów bibliotecznych wybrano najcenniejsze, w tym uchwałę o barwach narodowych i akt detronizacji cara Mikołaja Pierwszego z 1831 r., szesnastowieczne druki z oficyn krakowskich, rękopis Dziadów Adama Mickiewicza, pierwodruki emigracyjnych wydań polskich poetów i pisarzy, pierwsze wydanie De revolutionibus Mikołaja Kopernika, rysunki Norwida, akwarele Kościuszki, obrazy Olgi Boznańskiej i Stanisława Biegasa i wiele innych, bezcennych dla polskiej kultury dzieł.

Wystawa Wyspa wolności miała swoją premierę w siedzibie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku Rok później prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie, a w otwarciu uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski. W 2015 roku zwiedzić ją można było na Uniwersytecie Łódzkim. Wystawę przygotowało Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie. Teraz będzie ją można oglądać do 7 kwietnia 2018 roku w Galerii nad Książkami MBP przy ul. Dworcowej 13.