Liturgia wczoraj i dziś w opowieści Janka Walczaka

Opublikowano: 29.11.2019

Księgi liturgiczne to dokumenty zawierające teksty i przepisy odnoszące się do obrzędów Kościoła, zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską.

W księgach liturgicznych zawarte są też objaśnienia dotyczące poszczególnych obrzędów zwane rubrykami. O tym, że nazwa ta pochodzi od czerwonego koloru, którym te objaśnienia były pisane, można się było między innymi dowiedzieć wczoraj (28 listopada 2019 r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Jan Walczak (tegoroczny maturzysta, kolekcjoner, znawca tematu i praktyk) opowiadał o historii ksiąg liturgicznych. Mówił też o swojej pasji, której żniwo możemy do 4 grudnia oglądać przy ul. Dworcowej 13.

Na wystawie Liturgia Wczoraj - Dziś znajdują się księgi z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku wycofane z obiegu po Soborze Watykańskim Drugim, który to zapoczątkował rewolucję Kościoła katolickiego między innym poprzez wprowadzenie języków narodowych do liturgii oraz przyznanie większego znaczenia Pismu Świętemu w liturgii i życiu Kościoła.

Niektóre z bogato zdobionych ksiąg zawierają faksymile dawnych właścicieli a także dedykacje. Zawierają też odręcznie naniesione przez właścicieli zapiski ze zmianami w liturgii.

Wszystkie wystawione księgi liturgiczne pochodzą ze zbiorów Jana Walczaka.