Piotr Włostowic - sławny palatyn Bolesława Krzywoustego

Opublikowano: 13.05.2021

Zdjęcie wystawy poświęconej Piotrowi Włostowicowi, fundatorowi Konińskiego Słupa Drogowego. W gablotach znajdują się książki poświęcone historii jego rodu, opowiadające o jego losach i czynach, oraz w których dziełach był inspiracją dla malarzy oraz literatów.Piotr Włostowic (ok. 1080-1153)... sławnym palatynem Bolesława Krzywoustego był... Taki tytuł nosi wystawa o człowieku z epoki średniowiecza, który w Koninie znany jest przede wszystkim jako fundator najstarszego w Polsce znaku drogowego, wyznaczającego połowę drogi między Kruszwicą i Kaliszem.

Na wystawie Piotr Włostowic został zaprezentowany jako protoplasta znanego do dzisiaj rodu Duninów, legendarny fundator 77. kościołów a wreszcie jako średniowieczny komandos, który za upór w realizacji planów króla Bolesława Krzywoustego zapłacił wysoką cenę. Został oślepiony i pozbawiony języka.

Jego żywot i czyny stały się inspiracją dla przedstawionych na wystawie obrazów Jana Matejki i Juliusza Kossaka, a także dzieł literackich Józefa Ignacego Kraszewskiego i Jarosława Iwaszkiewicza.