Wystawa w rocznicę zbrodni katyńskiej

Opublikowano: 15.04.2021

Katyńska zbrodnia to symboliczne określenie mordu dokonanego wiosną 1940 roku przez władze sowieckie na ponad 20 tysiącach internowanych polskich oficerach, żandarmach, policjantach, osadnikach, ziemianach i inteligencji.

Polscy jeńcy wojenni nie zginęli w walce. Zostali zamordowani przez funkcjonariuszy NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych Zjednoczonych Socjalistycznych Republik Radzieckich) strzałami w tył głowy i zakopani w masowych grobach.

Przez dziesięciolecia mord katyński był tematem zakazanym.

W listopadzie 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wśród wystawionych zbiorów, dotyczących zbrodni katyńskiej, znajdują się materiały podarowane naszej bibliotece przez Stowarzyszenie KATYŃ w Koninie.

Spośród wystawionych książek, organizatorzy wystawy polecają do przeczytania zbeletryzowaną biografię Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu, autorstwa Marii Nurowskiej pod tytułem Pamiętnik znaleziony w Katyniu.

Zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się na piętrze w „Galerii nad Książkami”, w godzinach otwarcia biblioteki.