Złota Księga biblioteki w "Cukrowni Gosławice"

Opublikowano: 25.08.2020

Początki działalności Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w „Cukrowni Gosławice” (obecnie Filia „Łężyn”) sięgają roku 1955.

Początkowo biblioteka funkcjonowała w prywatnym mieszkaniu. Po tym trudnym okresie kierownictwo Cukrowni objęło swym patronatem skromny przybytek czytelniczy, przychodząc małej instytucji kultury z pomocą. W związku z tym oddano bibliotece nowy obszerny lokal, dzięki czemu mogła ona propagować czytelnictwo, kulturę, szerzyć zamiłowanie do książek w pełnym tego słowa znaczeniu.

W 1967 roku zaprowadzono Kronikę, w której sukcesywnie zamieszczano notki, wpisy, wycinki prasowe swych ważniejszych wydarzeń. Tą atrakcyjną instytucję kultury chętnie odwiedzały delegacje bibliotekarzy z innych miast, a nawet krajów, co dokumentują wpisy w Kronice. Znamienita księga posiada stronę tytułową pod wdzięczną nazwą BIBLIOTEKA – CZYTELNIA Gromadzka i Zakładowa Cukrowni w Gosławicach.

W okresie swego rozkwitu, kiedy pozwalały na to warunki lokalowe, organizowano tam bardzo interesujące spotkania autorskie i imprezy czytelnicze. Przeglądając stronice Kroniki, wczytując się w artykuły z gazet czy wpisy zaproszonych gości, niejeden czytelnik wróci z sentymentem do wspomnień z tamtego okresu, tudzież pasjonat lokalnej historii. Natknąć się można w niej na nazwiska Joanny Papuzińskiej, Hanny Ożogowskiej, Arkadego Radosława Fiedlera, Nikosa Chadzinikolau, Zdzisława Wardejna, Mariusza Kuklińskiego, Lecha Hejmana, Janiny Perathoner, Zygmunta Pęcherskiego i innych.

Biblioteka była dumą mieszkańców tamtego okresu. Po okresie renesansu prowadziła swoją działalność w pomieszczeniach piwnicznych osiedlowego hotelu, a obecnie mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 11, w małym pomieszczeniu bez czytelni.

Prezentujemy fotografie wspomnień.