Głośne czytanie w Filii Chorzeń"

Opublikowano: 27.09.2023

We wtorek 26 września, w piękny, słoneczny dzień, do Filii "Chorzeń" przybyły dzieci z Przedszkola nr 16 w Koninie. Okazją do tego spotkania był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który przypada 29 września. Wszyscy wiemy jak wspólnie, głośno czytane dzieciom opowieści wpływają na rozwój ich wyobraźni, intelektu, słownictwa. Jak poszerza się ich wiedza i ciekawość świata, jak pomaga się uczyć i jak pozwala każdemu czytelnikowi przeżywać emocje, najróżniejsze, niezależnie od wieku. Wspólne czytanie zacieśnia więzi i przyzwyczaja do dobra, jakim jest CZAS spędzony w gronie najbliższych.

Filia "Chorzeń" na ten właśnie czas głośnego czytania dzieciom, zaprosiła w swoje progi cztero i pięciolatki z Przedszkola nr 16 w Koninie, a także Panią Bogusławę Adamczyk, która będąc osobą aktywną społecznie, uczestniczy w projekcie Laboratorium dojrzałości- senior w konińskiej bibliotece. Pani Bogusława jako czytelniczka Filii "Chorzeń" skorzystała z zaproszenia do głośnego czytania i pięknie zaprezentowała przedszkolakom popularne wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci znając przedstawiane utwory często rymowały razem z naszym wspaniałym gościem, a zapytane jak bardzo im się podobało głośne czytanie Pani Bogusławy odpowiedziały: "na dziesiątkę". Zanim jednak jeszcze się wszystko zaczęło, podczas wprowadzania tematu zajęć i prezentacji autorów, jeden z pięciolatków podszedł cichutko do Pani bibliotekarki i delikatnie trącając powiedział: "Przeplaszam, że  przelywam, ale mój tata uwielbia Brzechwę". Można rzec, że głośne czytanie w Filii "Chorzeń" przebiegło w klimacie powszechnego uwielbienia dla obydwu poetów, nie zabrakło bowiem takich utworów jak "Samochwała", "Skarżypyta", "Bambo" czy "Lokomotywa".