Karty kreatywne kamishibai w „Jedenastce”

Opublikowano: 15.01.2019

Kontynuując działania rozwoju czytelnictwa i zainteresowania biblioteką, odbyło się kolejne spotkanie z uczniami klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Koninie.

Tematyka zajęć opiera się głównie na zagadnieniu teatru ilustracji. Tym razem wykorzystano karty kreatywne służące rozwijaniu dziecięcej wyobraźni, współtworzeniu opowieści, głośnemu wypowiadaniu się. Nasi czytelnicy wymyślili głównego bohatera, a następnie każdy dodawał fragment jego historii przy użyciu symbolu znajdującego się na karcie kreatywnej.

W efekcie powstała przygodowa opowieść z morałem, która odpowiednio została pokierowana przez reżysera, którym stał się w tym przypadku bibliotekarz. Następnie uczestnicy rysowali ilustracje do własnego fragmentu historii. W ten sposób dzieci stworzyły klasową ilustrowaną książkę.

Użycie kart kreatywnych kamishibai na zajęciach z tak młodymi czytelnikami nie jest łatwe, gdyż trzeba rozważnie kierować pomysłami dzieci, ale na pewno warto już wśród najmłodszych szerzyć zainteresowanie formą teatru ilustracji, a przede wszystkim wartościową instytucją kultury, jaką jest biblioteka.