Miasteczko Malki - muzeum w pudełku

Opublikowano: 15.04.2024

Klasa piąta ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie odwiedziła „Siódemkę” by porozmawiać na temat historii wielokulturowości Konina. Młodzież dowiedziała się, jakie obiekty sakralne znajdowały się w naszym mieście i które z nich przetrwały zawirowania dziejowe naszego kraju. Szczególną uwagę  skupiliśmy na konińskiej synagodze, wyróżniającej się wśród zabytków miasta.

Wizyta wpisuje się tematycznie w zbliżające się obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim organizowanej corocznie przez Muzem Historii Żydów Polskich Polin. To dzięki uprzejmości owej instytucji uczniowie mieli możliwość zapoznania się z grą Miasteczko Malki, która przeniosła ich do niewielkiego żydowskiego miasteczka, w którym poznali tradycję i kulturę żydowską. Dzieci wcieliły się w rolę swoich rówieśników żyjących sto lat wcześniej i przy pomocy planszy, kart gry i ciekawych rekwizytów mogły zaznajomić się z dawnymi czasami.