Międzynarodowy Dzień Lotów Kosmicznych w Filii „Starówka”

Opublikowano: 16.04.2024

12 kwietnia w Filii "Starówka" z okazji Międzynarodowego Dnia Lotów Kosmicznych odbyły się zajęcia dla dzieci z Akademii Smyka. Rozpoczęliśmy nasze spotkanie od książki Chrisa Ferrie "Osiem Małych Planet", która opowiada o tajemnicach planet naszego Układu Słonecznego. Czy sami pamiętamy jakie planety poznaliśmy w dzieciństwie? Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun kryją w sobie wiele tajemnic, część już poznaliśmy dzięki obserwacji kosmosu oraz lotom badawczym w kosmos. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w opowieści o poszczególnych planetach: ich wielkości, warunkach atmosferycznych, ile maja księżycy oraz czy jest tam życie. Później z wielkim zapałem dopasowywały poszczególne planety do ich właściwych miejsc w galaktyce.

Nie zabrakło informacji dotyczących polskiej obecności w kosmosie. Dzieci poznały historię pierwszego Polaka w kosmosie - Mirosława Hermaszewskiego oraz cieszyły się z nadchodzącego lotu kolejnego polskiego astronauty, Sławosza Uznańskiego, którego urodziny przypadają właśnie w święto Lotów Kosmicznych.

Spotkanie w Filii "Starówka" było pełne kreatywnych wyzwań. Dzieci projektowały i tworzyły swoje własne nieba oraz galaktyki, co dodatkowo rozbudziło ich wyobraźnię i zainteresowanie tematyką kosmiczną.

Uczestnicy spotkania mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę poprzez tematyczne zagadki z nagrodami, które dodatkowo wzbudziły ich entuzjazm i zaangażowanie.

Na zakończenie spotkania wszyscy razem przeglądaliśmy książki o zdobywaniu galaktyki i kosmosie, kontynuując fascynującą podróż w głąb wszechświata. Uczestnicy zajęć, aby zgłębiać tajemnice kosmosu, dostali do przedszkolnej biblioteczki książkę „Wszechświat”.

To była niezapomniana przygoda, która otworzyła maluchom oczy na tajemnice kosmosu i zainspirowała do dalszych odkryć!

Wszystkie książki, które zaprezentowane zostały w trakcie zajęć można u nas wypożyczyć, dodatkowo zapraszamy na przygotowaną dla najmłodszych czytelników kosmiczną wystawę.