Oswojenie złości: młodzieżowy przewodnik po emocjach

Opublikowano: 30.10.2023

25 października w Filii „Starówka” odbyły się kolejne warsztaty o emocjach. Tym razem  ich celem było otwarcie rozmowy na temat złości jako podstawowej emocji i sposobów radzenia sobie z nią. Wydarzenie zgromadziło grupę młodzieży z Niepublicznej Szkoły Montessori Odkrywcy Świata, którzy mieli okazję dowiedzieć się, że złość to normalna emocja, którą można kontrolować i wykorzystywać w konstruktywny sposób.

Złość sama w sobie nie jest zła i jak każda emocja, jest nam potrzebna. Informuje nas, że dzieje się coś, co odbieramy jako zagrożenie i chroni przed niebezpieczeństwem. Często złością chcemy zamaskować inne uczucia: smutek i strach. Złość bywa niszcząca ale odpowiednio utorowana może działać na naszą korzyść. Najważniejsze żeby nie tłumić jej, nie okazywać jej w sposób agresywny dla otoczenia ale przezywać ja konstruktywnie. Aby to osiągnąć należy nauczyć się rozpoznawać symptomy nadchodzącej złości oraz umieć ją opanować.
Rozpoczęliśmy warsztaty od dyskusji na temat złości jako jednej z podstawowych emocji, w czasie burzy mózgów wymieniliśmy co wywołuje w nas takie emocje. Później młodzież podzielona na grupy szukała sygnałów jakie nasze ciało daje nam gdy nadchodzi złość: przyspieszony oddech, szybsze bicie serca, drżenie mięśni czy bóle brzucha to tylko część z tych symptomów.

Przedstawione zostały różnorodne techniki radzenia sobie z złością, takie jak głębokie oddychanie, przekierowywanie uwagi, czy szukanie wsparcia w grupie. Uczestnicy mieli okazję praktykować te techniki podczas warsztatów. Podczas dyskusji grupowych omawiane były sposoby konstruktywnego wyrażania złości. Uczestnicy rozmawiali o tym, jak można używać złości jako motywacji do zmiany oraz jak kierować ją w pozytywnym kierunku, na przykład poprzez sztukę, sport czy działalność społeczną.

Zajęcia zakończyły się podsumowaniem głównych punktów oraz zachętą do refleksji nad zdobytą wiedzą. Uczestnicy zostali zaproszeni do dzielenia się swoimi wnioskami i planami dotyczącymi tego, jak będą radzić sobie ze złością w przyszłości.

Warsztaty okazały się być nie tylko źródłem wiedzy, ale także miejscem wymiany doświadczeń i wsparcia. Uczestnicy zdobyli umiejętności rozpoznawania własnych emocji oraz znalezienia zdrowych sposobów ich wyrażania. Po zakończeniu zajęć wielu z nich wyraziło chęć kontynuowania pracy nad radzeniem sobie ze złością i korzystania z omawianych technik w swoim codziennym życiu.

Warsztaty o złości w bibliotece były inspirującym i pouczającym doświadczeniem zarówno dla uczestników, jak i prowadzących. Umożliwiły młodzieży spojrzenie na złość z innej perspektywy, jako na naturalną emocję, której można zrozumieć i nauczyć się nią zarządzać. Wsparcie ze strony grupy i możliwość praktykowania różnych technik pomogły uczestnikom lepiej zrozumieć swoje emocje oraz znaleźć konstruktywne wyjścia z sytuacji wywołujących złość.

Zapraszamy do udziału w kolejnych zajęciach warsztatowych o emocjach i uczuciach. Jeśli jesteście zainteresowani udziałem lub chcielibyście dowiedzieć się więcej, prosimy o kontakt z naszą biblioteką 63 242 85 62. Razem możemy razem rozwijać naszą świadomość emocjonalną i uczuciową!